A perben a központ az egész pályázati eljárás érvénytelenítését kérte, mert vitatták a kishantosi földekre kiírt pályázatokat, azok bírálatát, és azt a szerződést, amelyet olyan pályázó nyert, aki szerintük nem felelt meg a pályázati feltételeknek.
A bíróság a felperes keresetét valamennyi alperessel szemben elutasította.
Az indoklás szerint a felperes az NFA pályázati felhívására benyújtotta pályázatait, ezért érdekeltté vált valamennyi pályázat szabályos lebonyolításában és elbírálásában, így abban, hogy más pályázókkal azonos eséllyel és feltételekkel indulhasson, illetve vehessen részt a pályázati eljárásban. Csonka Ildikó bíró szerint a központ jogvédelmi igénye nem áll meg azon az alapon, hogy a szerződés érvénytelenné nyilvánítását követően új eljárás kiírására és annak számára kedvező elbírálására kerüljön sor. A bíróság ugyanis a pályáztatással összefüggésben semmilyen döntési jogkörrel nem rendelkezik – tette hozzá Csonka Ildikó.
Ács Sándorné a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője meglepőnek nevezte az ítélet indoklását, miszerint a bíróság nem vizsgálhatja azt, hogy a pályázó megfelelt-e a pályázati feltételeknek. Az NFA valójában annak adja az állami földeket, akinek akarja - vagyis, ahogy ezt már régen gyanítjuk: színlelt pályáztatás folyik az állami földek ügyében – vonta le a következtetést Ács Sándorné.
A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ (KVK) 21 évnyi biogazdálkodás után tíz részre osztott gazdaságának összes területét elvesztette a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) földhaszonbérleti pályázatán. A győztesek közt található Mezőfalva polgármestere, Márok Csaba, a Hantosra bejegyzett Simon Kft felügyelőbizottsági tagja, valamint Simon-Hornok Réka, akinek apja és férje is ugyanezen cég tulajdonosai. A KVK szerint a Simon Kft a maximálisan megengedett 1200 hektáros birtokméretet messze meghaladó 2900 hektáron gazdálkodik. Szintén sikerrel pályázott a Mező Vidék Bt, amelynek tevékenységei között a céginfo szerint még a pályázat benyújtásakor sem szerepelt mezőgazdasági tevékenység. A KVK ügyét felkaroló Geenpeace Magyarország, illetve a pályázat eredménye ellen tiltakozók meggyőződése szerint a földek odaítélésekor szubjektív döntés született. A Greenpeace ismeretlen tettes ellen hűtlen kezelés miatt tett feljelentést, a jogos földhasználók személyének megállapítására pedig birtokperek indultak.
A Greenpeace Magyarország véleménye szerint a mostani döntés teljességgel megalapozatlan és elfogadhatatlan.