Népszava Anno;Sztálin;koncepciós per;

- Bolsevista összeesküvés Sztálin ellen

Egy összeesküvés első hírei a korabeli sajtóban. Sztálin közvetlen bizalmasa is érintett. Koncepciós perek, első találgatások 1930-ban

(A Népszava, berlini tudósítójától.) A Szocialista Hírnök, az orosz szociáldemokrata párt Berlinben megjelenő központi lapja közli a következő Moszkvából származó megbízható híradást:

Zyrcovnak, a népbiztosok belpolitikai tanácsa elnökének a letartóztatásával kapcsolatban egész sereg vezető bolsevistát tartóztattak le. Ezek között szerepel Andrejev, a legfőbb haditanács tagja és Blücher tábornok, a távol-keleti szovjethadsereg főparancsnoka, akit nemrégen még a kínaiak fölött a keleti vasútnál aratott győzelme miatt egyenesen nemzeti hősként ünnepeltek.

Ezek a letartóztatások egybeesnek egész sereg meglepő áthelyezéssel és legmagasabb rangú tisztviselők elbocsátásával. Azzal indokolják, hogy messze szétágazó titkos szervezetet fedeztek föl. Ennek az élén Zyrcov áll, akit Sztálin még rövid néhány hónappal ezelőtt egészen megbízhatónak tartott és éppen azért a megbízhatatlannak minősített Ryikov mellé rendelte a kormányba.

Zyrcov lakásán, valamint Antipov posta- és táviratügyi népbiztos szolgálati lakásán volt állítólag az összeesküvők központja. A mozgalmat nagyon ügyesen tudták eltitkolni a nyilvánosság előtt. Az összeesküvésben állítólag többek között katonatisztek vettek részt, így például a nemrégen letartóztatott Riutin tábornok, egész sereg kaukázusi kommunista és nagyon sok vidéki vezető kommunista. Állítólag még Sergej Orcsonicice, Sztálin legbensőbb személyes barátja, a munkás- és parasztfölügyelet volt elnöke is kapcsolatban volt a mozgalommal. Az összeesküvést Rykov árulta el, aki az utolsó pillanatban kételkedett a mozgalom célszerűségében vagy sikerében. Rykovot ugyan nem tartóztatták le, hanem a kaukázusi Suchumba küldték „üdülni". Mint a szovjetunió népbiztosi tanácsának elnöke lemondását már be is küldte a kommunista párt központi bizottságának. A mozgalom katonai jellegéről szóló híresztelések részben megerősítést nyernek abban a körülményben, hogy a kommunista párt központi bizottsága, amely évek óta a régi központi szövetkezet épületében székelt, most gyorsan a Kremlbe költözött át. Ugyanakkor rendőrcsapatok szállták meg a Vörös tér valamennyi házát, ahonnnét az irodákat, hatóságokat és magánszemélyeket eltávolították.

Népszava 1930. november 20.

Sosem akart igazán űrhajós lenni Jessica Chastain, de a kaliforniai születésű színésznőt mindig lenyűgözte, ahogy az emberiség minden kétkedését, félelmét legyűrve mindig messzebbre és messzebbre kíván eljutni: legújabb, a már nálunk is  látható Csillagok között című filmjében sem kell ugyan űrhajóra szállnia, de lentről, a Földről segít azoknak, akik a nyakukba vették – szó szerint is – az emberiség megmentését.