Ezt az ukrán kormányfő kedden Kijevben, Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatójukon jelentette ki. Ismételten leszögezte, hogy az ukrán állam, az elnök és a kormány mindent megtesz a konfliktus békés rendezéséért. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna betartja a minszki megállapodásokat, Oroszország azonban súlyosan megsérti őket.
Szeptember 5-én Minszkben az úgynevezett kontaktcsoport, azaz Kijev, az oroszbarát kelet-ukrajnai szeparatisták, Moszkva és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) képviselői egyebek mellett a szemben álló felek közötti tűzszünetről és fogolycseréről állapodtak meg. Szeptember 20-án pedig jegyzőkönyvet írtak alá a fehérorosz fővárosban, amelyben a frontvonal mentén fegyvermentesített övezet kialakításáról született elhatározás. Ezt azonban azóta sem jelölték ki, a fegyvernyugvási megállapodás ellenére pedig a szeparatisták továbbra is hevesen támadják az ukrán erők állásait. Az Információs Ellenállás nevű szervezet kedden közzétett adatai alapján a tűzszünet életbe lépése óta több mint háromezerszer nyitottak tüzet a szakadárok ukrán katonákra.
Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) kedden azt közölte, hogy az elmúlt nap során hat ukrán katona esett el és kilenc sebesült meg a kelet-ukrajnai harcok övezetében. Az ukrán elnöki hivatal szerint még mindig mintegy 700 ember van a szeparatisták fogságában.
Jacenyuk a sajtóértekezleten hangsúlyozta, hogy Kijev a genfi formátumban, vagyis az Európai Unió és az Egyesült Államok részvételével szeretné folytatni a tárgyalásokat Moszkvával a válság békés rendezéséről. Steinmeier úgy vélekedett, hogy a minszki egyezségek "nem ideálisak", de jó alapot teremtenek, ezért fontos a betartásuk. A német külügyminiszter Kijevből egyenesen Moszkvába utazik. Steinmeier közölte: moszkvai látogatásának célja kideríteni, hogy Oroszország kész-e teljesíteni a minszki megállapodásokban foglaltakat.
A német diplomácia vezetője megállapította, hogy az utóbbi hónapokban nőt a feszültség a kelet-ukrajnai megyékben. Kifejezte ugyanakkor meggyőződését, hogy Ukrajna visszaállítja szuverenitását és területi egységét. Biztosította Kijevet afelől, hogy az Európai Unió kész segítőkezet nyújtani Ukrajnának politikai és gazdasági téren egyaránt.