Jogos és érthető minden közfelháborodás Magyarországon, amíg a kormány nem tisztázza a korrupciógyanús ügyeket - jelentette ki tegnap újságíróknak Tóbiás József. Az MSZP elnök-frakcióvezetője kora délután minden olyan magyar állampolgárt, aki a totális állammal szemben meg kívánja mutatni, hogy nem ilyen országot szeretne arra biztatott, vegyen részt az esti, a Közfelháborodás Napjaként meghirdetett tüntetésen. Tóbiás napirend előtti felszólalásában azt mondta, zseniális kommunikációt folytat a kormány, amikor támadással válaszol a bírálatokra, de ez egyre kevésbé győzi meg az elégedetlen tömegeket. Tállai András államtitkár a kormány nevében közölte, hogy az országban nincs diktatúra, mert ha volna, akkor nem lehetne tüntetni, közintézményeket támadni azonban veszélyes dolog.
Ez a tüntetéssorozat már nem csak a netadóról szól, az emberek a kormány ellen tiltakoznak, mert új helyzet van Magyarországon. Ezt már Kunhalmi Ágnes, a szocialisták budapesti elnöke mondta lapunknak a Parlament folyosóján. A politikus szerint új helyzet, hogy a kormány diplomáciai bonyodalomba keveredett a világ legerősebb, legnagyobb demokratikus államával, s kiderült, hogy közintézmények vezetői az államapparátust és a törvényalkotást is felhasználva követnek el korrupciós bűncselekményeket. Mindez olyan újdonság az ország életében, ami utcára viszi az embereket. Kunhalmi ismét elmondta, hogy a szavazatokat viszont egyetlen tüntetés sem váltja ki, hiszen a Fidesz a kétharmadra hivatkozva tudja ezeket megtenni. A kétharmad lebontása a vasárnapi újpesti időközi országgyűlési választáson elkezdődhet. A győzelem azért fontos, hogy a kormánypártot visszaszorítsák a parlamenti keretek közé, és végre számon kérhessék a korrupciót.
A DK üdvözli azokat a civil kezdeményezéseket, amelyek világossá teszik, hogy az állampolgárok sokasága nem tűri az orbáni hatalmat, a hazudozást - fogalmazott lapunknak Vadai Ágnes. Az ellenzéki párt tagjai, szimpatizánsai közül sokan részt vesznek a demonstrációkon, a vezető politikusok azonban tiszteletben tartják a civilek kérését, távol maradnak, politikai eszközökkel támogatják a mozgalmakat, mindent megtesznek, hogy az ország visszatérjen a nyugati, polgáros útra - tette hozzá a DK alelnöke. Mindent meg akarnak tenni azért, hogy Magyarország visszatérjen a nyugati, polgáros útra. Vadai örül annak, hogy az egész országban, sőt külföldön is megmozdultak a magyarok, mert ez mutatja, hogy már nem csak néhány fővárosi értelmiséginek van elege.
Kónya Péter, a Szolidaritás elnöke, az Együtt társelnöke tegnap délután közölte, elmegy a demonstrációra, hiszen az általa vezetett mozgalom évek óta küzd mindazért, amiért az emberek most utcára mennek. A képviselő azt reméli, hogy rövid időn belül célt érnek a tüntetők és a közéletből "takarodni fognak" a korrupt politikusok. Ez a feltétele ugyanis annak, hogy a társadalom problémái megoldódjanak.
A Párbeszéd Magyarországért (PM) társelnöke szerint jó, hogy a civil társadalom megmozdult. Szabó Tímea lapunknak elmondta, tiszteletben tartja a szervezők kérését, ezért nem lesz ott a demonstráción, a párt tagjai, aktivistái azonban igen. A PM támogatja a tüntetések célját, a párt vezető politikusai a lehetséges eszközökkel segítik a tiltakozókat.
Az LMP frakció részt vesz a tüntetésen.
Kunhalmi Ágnes délután azt mondta, hogy az uniós zászló a szocialisták parlamenti frakcióirodájának Kossuth térre néző ablakaiban várja a tüntetőket, Kövér László ugyanis még nem távolíttatta el onnan. Az ülésteremből azonban a házelnök kivitette a zászlót, amit ezen a héten is az MSZP képviselői vittek be.