Magát a medvét - vagy medvéket - még senki nem látta, a Nógrád megyei Karancskeszi lakói mégis félnek: a környéken "garázdálkodó" állat már több birkát is elpusztított.
Múlt hét elején még nem volt teljesen egyértelmű, mi rabolta el a háziállatokat, ám az állatorvosok azóta egyértelműen megállapították, hogy a helybéli gazdák juhait medve ölte meg.
Az egyik gazda az ATV híradójában számolt be arról, hogy a tetemeket látva félnek a környéken élők, bár a medvét még nem látták, az erdőben újabb és újabb nyomokat fedeznek fel. Leginkább az állataikat féltik, hiszen azok könnyű zsákmányt jelentenek.
A helyi vadászok úgy próbálnak segíteni, hogy éjjelente zseblámpával, zajt csapva járják a környéket, a kirándulókat pedig táblákon figyelmeztetik a medvék esetleges felbukkanására. Levadászni biztos, hogy nem fogják, hiszen fokozottan védett állat - kilőni csak akkor szabad, ha emberre támad.
Szabó László, az Országos Magyar Vadászkamara Nógrád megyei Területi Szervezetének vezetője elmondta: a medve is legalább annyira fél az embertől, mint az emberek tőle, éppen ezért - ha az erdőben emberi hangokra lesz figyelmes - igyekszik elkerülni a találkozást.
Szabó szerint a medvék megjelenésének oka elsősorban a szlovákiai túlszaporulat - a fiatalabb példányok új vadászterületet keresnek -, valamint a Tátrában bekövetkezett, heves viharok okozta erdőpusztulás.
A medvék feltűnése azonban nem feltétlenül rossz, hiszen ez is azt mutatja, hogy a vadállatok letelepedésre alkalmas területnek érzik a nógrádi erdőségeket, ezzel is új fajjal gazdagodhat a "magyar fauna".
Bár a medvék nem keresik az emberek társaságát, és nem is támadnak emberre indokolatlanul, annak oka, hogy mégis megjelennek a lakott települések közelében az lehet, hogy "rászoktak" a kihelyezett kukákra.
Kuli Bálint, a Veresegyházi Medvepark vezetője a Blikknek elmondta: a legjobb megoldás az lenne, ha ilyenkor - amikor már nem találnak lárvákat vagy "kiadós" növényi táplálékot - az erdőben takarmányt helyeznének ki a számukra.
Így elkerülhető lenne, hogy éjszakánként lakott településekre is bemerészkedjenek élelem után kutatva. Szakemberek szerint elsősorban a vadászok számára nagyobb az esély, hogy az erdőben járva - vadhajtás vagy les közben - medvével találkozzanak -, éppen ezért szlovákiai tanulmányutakon, tapasztalt vadőrök segítségével képzik majd a magyar vadászokat.
Mit tehetünk mégis, ha az erdőben kirándulva medvével találkozunk? A legfontosabb tudnivalókra a Hegyek Vándora Egyesület hívja fel a figyelmet, tanácsaik szerint a legfontosabb az elkerülés - kirándulás közben érdemes valamilyen zajt csapni, de akár "medvecsengőt" is lehet a hátizsákra szerelni, bár ennek hatékonysága kérdéses.
A lényeg: emberi zajok hatására a medve beazonosítja a forrást, és igyekszik elkerülni azt. Ha mégis medvébe botlunk, mindenekelőtt nyugton kell maradni, nem szabad elfutni, mert akkor rögtön zsákmányként tekint az emberre.
Lassan, az állatnak nem hátat fordítva lehet hátrálni, kikerülni. Ha a medve nem érez fenyegetést, tovább áll. Támadás esetén pedig az úgynevezett "tettesd magad halottnak" módszer ajánlott.