Komoly áttörést értek el svájci és magyar kutatócsoportok az influenza-kutatásban – adta hírül a Délmagyar.hu.
Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) figyelőszolgálatában résztvevő orvosok jelentéseinek alapján végzett becslés szerint 2014. november 3-9. között az országban 5 600 fő fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.
A betegek 13 százaléka gyermek, 42 százaléka 15-34 éves fiatal felnőtt volt. A 35-59 évesek korcsoportjába tartozott a betegek 33 százaléka, 12 százalékuk pedig a 60 éven felüliek közül került ki.
A múlt héten 100 ezer lakos közül 56 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű megbetegedés miatt, az OEK-hez pedig összesen 18 influenza-gyanús minta érkezett, ám egyik esetben sem igazolták a vírus jelenlétét.
A központ legfrissebb tájékoztatása szerint az országban jelenleg "nincs influenza aktivitás".
A sikerekről először Science című tudományos folyóirat számolt be: a svájci-magyar közös projekt az influenza kutatásának témája köré összpontosult, annak végső eredménye pedig akár forradalmasíthatja a betegség elleni gyógyszerfejlesztést is.
A mai védőoltások nem nyújtanak száz százalékos védelmet, ráadásul csak a megelőzésben játszanak szerepet, a betegséget nem gyógyítják.
Magyar részről a Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK) csoportja vett részt a munkában. A csoport digitális képelemzéssel és gépi tanulással foglalkozó informatikusokból, matematikusokból és fizikusokból áll, laborjuk vetekszik a nyugat-európai kutatóközpontokéval.
Horváth Péter, a kutatócsoport vezetője elmondta, az influenzát azért találták érdekes témának, mert bár nem a
legsúlyosabb, de gazdasági szempontból a legdrágább betegség. Ahogy fogalmazott, "a munkaképes lakosság nagy részét képes ledönteni a lábáról, konkrét gyógyszer nincs ellene, a védőoltásokat pedig csupán módosított vírusokból állítják elő, hogy beindítsa az emberi szervezet védekezését".
A szakemberek úgy vélik, a kutatással komoly áttörést sikerül elérni, a magyar kutatócsoport ugyanis felfedezte azt a gént, amely az influenzás fertőzésekért felelős - vagyis megtalálta azt a kórokozókat felvevő sejtet, amely képes továbbörökíteni önmagát a szervezetben, ezzel még több sejtet megfertőzve. Amennyiben ezt a sejtet ki tudják kapcsolni, akkor megszűnhet a betegség terjedése.
A munka legfőbb célja tehát maga az influenza elleni vakcina kifejlesztése, azonban az erre irányuló végső lépést az alapkutatás lezárása után maguknak a gyógyszergyáraknak kell megtenniük: rájuk hárul a feladat, hogy több milliárd dollárnyi forrásból kísérletezzék ki a végső, emberi használatra alkalmas gyógyszert.
Ha sikerrel járnak, a medicina nemcsak a téli influenza, de akár a madárinfluenza vagy a H1N1 kezelésében is áttörést jelenthet.