Michael Garcia, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) etikai bizottsága vizsgálati részlegének vezetője szeretné, ha a FIFA teljes terjedelemben nyilvánosságra hozná azt a jelentést, amelyet a 2018-as és 2022-es világbajnokság rendezéséért folytatott pályázatokról készített, mert úgy véli, hogy az etikai bizottság vezetője nem megalapozott következtetéseket vont le az általa készített anyagból.
A FIFA etikai bizottságának első embere, a német Joachim Eckert csütörtökön jelentette be - Garcia jelentésére hivatkozva -, hogy az általa vezetett testület nem talált semmi olyat - elsősorban megvesztegetésre utaló jelet -, ami miatt a 2018-as és a 2022-es vb rendezéséért lefolytatott pályázatot meg kellene ismételni. Ennek következtében a 2018-as vb rendezési joga Oroszországnál marad, a 2022-esé pedig Katarnál.
Az amerikai Garcia azonban azonnal közölte: a döntéshozói kamara elnökének összegzése számos helyen nagy mértékben hiányos és téves ismertetése a vizsgálati kamara jelentésében részletezett tényeknek és következtetéseknek. Garcia emiatt a FIFA fellebbviteli bizottságához kíván fordulni.
Eckert elmondta, meglepődött, hogy Garcia a nyilvánossághoz fordult elégedetlenségének hangot adva. Hozzátette: helyesebb lett volna, ha a nézetkülönbségeket személyesen beszélik meg, és igyekszik minél előbb találkozni Garciával. Eckert elismerte: Garcia előzetesen nem kapott abból az anyagból, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra az általa vezetett bizottság.
Sajtóértesülések szerint ha Garcia maga hozná nyilvánosságra azokat a részleteket, amelyeket a FIFA nem kíván megosztani, akkor végső soron ki is zárhatják az etikai bizottságból, illetve felfüggeszthetik a munkavégzés alól.
Az Eckert vezette testület amúgy bírálta az ausztrál és az angol kandidálást, mert szerintük vétettek az etikai szabályzat ellen. Többek között olyan külföldi projekteket ígértek, amelyek "szavazatokra válthatók", illetve Jack Warnerrel, a CONCACAF-zóna korábbi elnökével próbáltak meg üzletelni.
Ezzel kapcsolatban Greg Dyke, az angol szövetség elnöke röviden megjegyezte: úgy gondolja, az egész eljárás "egy vicc". Az ausztrál szövetség első embere, Frank Lowy visszautasította a bírálatokat, és kiemelte: az egész kandidálás során tiszta kampányt folytattak. Ugyanakkor ausztrál politikusok azt követelik, hogy a FIFA fizesse vissza azt a közel 40 millió dollárt, amit az ausztrálok költöttek a pályázatra.