Közzétették a kormany.hu oldalon azt a kétoldalas dokumentumot, amelyben a budapesti amerikai nagykövetség összefoglalta, milyen okok vezethettek a kitiltási botrányhoz. Az angol nyelvű szövegről Magyar Levente államtitkár csütörtök délután azt mondta, hogy abban semmi érdemi információ nincs. Az írásban egyetlen konkrét név szerepel: Horváth Andrást, az áfacsalási botrányt okozó egykori NAV-os dolgozót említik az egyik pontban, a dokumentum semmivel sem tartalmaz többet, mint amit eddig is tudtak, nincsenek benne hiteles, bizonyító erejű információk, amelyek alapján a magyar kormány meg tudná vizsgálni "az állítólagos korrupciós ügyeket".
A kétoldalas dokumentumhoz Szijjártó Péter külügyminiszter, illetve a külügyminisztérium megjegyzéseket fűzött: jelezték, hogy az amerikaiaktól kapott papíron nem volt aláírás, dátum és pecsét. Egy beosztott diplomata adta át a szöveget november 6-án, csütörtökön a tárcának. A kormány november 13-án megtárgyalta a jelentést, amely a budapesti amerikai nagykövetség és a kormány munkatársai közötti találkozókról szól.
Az amerikaiak az összefoglalóban jelzik, hogy a nagykövetség legalább 2012 februárja óta folyamatosan jelezte a magyar kormánynak a korrupciós ügyekkel kapcsolatos aggodalmait. Megállapították, hogy kérték a megfelelő lépések megtételét, de ezeknek nem volt eredményük, illetve hivatalosan nem reagáltak a kormánytól. A korrupciós ügyekkel kapcsolatos több bejelentés érkezett, felhívták rájuk a figyelmet jogvédők, oknyomozók.
A jelentésben időrendi sorrendbe szedték az amerikai nagykövetség és a kormány közötti egyeztetéseket 2013 utolsó negyedévétől. A sorban egy 2013. októberi találkozó az első, akkor a NAV Bűnügyi Igazgatóságával egyeztettek. Az amerikaiak aggodalmukat fejezték ki a dohánypiac államosítása miatt és állítólagos mezőgazdasági áfacsalások miatt. Az adóhatóság érintett vezetői azonban lesöpörték az asztalról az amerikaiak felvetéseit és érdemi választ nem adtak azokra.
2013 decemberében ugyanezeket hozták fel az amerikaiak a NAV Bűnügyi Igazgatóságán, valamint az egykori NAV-dolgozó, Horváth András állításait. A jelentésben megjegyzik: a kormány mostanság megígérte ugyan, hogy kivizsgálja az áfacsalások ügyét, de a nagykövetség szerint nem látni bizonyítékot arra, valóban ezt teszik-e.
Korábban ismeretlen tettes ellen tett feljelentést a Békemeneteket szervező Civil Összefogás Fórum (CÖF) annak kapcsán, hogy az amerikai nagykövetség munkatársai nem tették meg ugyanezt a rendőrségen, noha állításuk szerint hitelt érdemlő bizonyítékaik vannak magyar kormánytisztviselők korrupt tevékenységéről - jelentette be tegnap ifjabb Lomnici Zoltán. A CÖF szóvivője megerősítette, a magyar törvények szerint nemcsak a korrupció büntetendő, hanem az is, ha valaki elmulasztja bejelenteni a tudomására jutott korrupciós cselekményt, de az amerikaiak ezt nem tették meg akkor, amikor bejelentették hat magyar - kormányzathoz köthető - állampolgár beutazásának megtiltását az Egyesült Államokba. Ifj. Lomnici példaként az USA budapesti ügyvivőjét, André Goodfriendet hozta fel, aki a botrány kirobbanása óta "többször kilépett az amerikai nagykövetség épületéből, tehát belépett Magyarország területére", így pedig a magyar törvények szerint feljelentési kötelezettsége volt. Hozzátette, bár a vesztegetés feljelentésének elmulasztása a Büntető törvénykönyv szerint három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő, azonban a jogász szerint Goodfriendet valószínűleg csak ki lehet tiltani az országból, ha a gyanú beigazolódik és valóban bűncselekményt követett el.
Az amerikai ügyvivő ugyanis Twitter-bejegyzésben már reagált is a CÖF kvázi fenyegetésére. Goodfriend a Bécsi Egyezményt ajánlotta a szervezet figyelmébe, amelynek értelmében a hazánkban tartózkodó külföldi diplomaták mentesek a fogadó állam büntető, polgári és államigazgatási joghatósága alól, valamint tanúvallomásra sem kötelezhetőek. Mivel a nagykövetségek nemzetközi jogi szempontból külföldi állami területnek minősülnek, a fogadó állam elvileg ki sem utasíthatja a "problémás" diplomatát, pusztán jelezheti az érintett országnak, hogy képviselője nemkívánatos személy.
A tegnapi CÖF-ös sajtótájékoztatón csak úgy zuhogtak az Amerika-ellenes kijelentések, bár Fricz Tamás politológus úgy fogalmazott, egyelőre nem szerveznek Békemenetet "az Egyesült Államok részéről hazánkat ért támadások" miatt, mert egyrészt "nem akarnak olajat önteni a tűzre", másrészt a konfliktust egyelőre még diplomáciai eszközökkel és háttértárgyalásokkal is meg lehet oldani. "A Békemenet lehetősége mindig ott van a levegőben, de ez egy olyan megoldás, amelyhez csak végső esetben szabad fordulni; nem lehet sok kis Békemenetet szervezni és ezzel csökkenteni ennek a grandiózus és lélekemelő eseménynek a jelentőségét" - tette hozzá Fricz, aki azonban elfelejtette megemlíteni, hogy nyilvánosan Orbán Viktor kormányfő jelentette ki "a CÖF helyett", hogy nem lesz Békemenet. A politológus szerint "az USA már az Európai Unió vezetőit is zsarolja, hogy szankcionálják Magyarországot", ezért most Brüsszelen a világ a szeme, "nekik kell megvédeniük az Unió és Magyarország szuverenitását.
Az Egyesült Államok és Magyarország közti romló viszonyban egyelőre egyetlen biztos pont van: saját bevallása szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke is rajta van a kitiltottak listáján. Vida Ildikót több fronton is próbálják megvédeni: a legfőbb ügyész újabb levéllel fordult az USA ügyvivőjéhez, ismét arra kérve Goodfriendet, hogy a beutazási korlátozásokra alapot adó bűncselekményre utaló konkrét adatokat bocsássa a magyar ügyészség rendelkezésére. Ezúttal viszont konkrétan a NAV elnökére vonatkozó adatokat is kérte Polt Péter, mivel Vida Ildikó önbevallása miatt már "személyiségi jogsérelem sem áll fenn".
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint azonban a kormánynak egy hete biztos információi vannak a kitiltások indokairól, ehhez képest a kabinet az elmúlt héten is folyamatosan hazudott az ügyben. Kerék-Bárczy Szabolcs elnökségi tag közölte, értesülései szerint múlt csütörtökön a Külgazdasági és Külügyminisztériumban az amerikai nagykövetség képviselői átadták azokat az információkat, amelyek alapján beutazási tilalmi listára tettek hat vezető magyar kormánytisztviselőt. A DK-s politikus a dokumentumok nyilvánosságra hozatalát kérte. Magyar Levente külügyi államtitkár szerint azonban az iratokban semmi érdemi információ nincs.
A nyilvánosságra hozott dokumentumok.
Forrás: kormany.hu
A teljes dokumentumot itt tekintheti meg.