lopás;Egyiptom;Gízai nagypiramis;

FOTÓ: Getty Images, Peter MacDiarmid

- Loptak Kheopsz piramisából

Három német és hat egyiptomi állampolgárt egyenként öt évre ítéltek el Egyiptomban, mert régészeti leleteket loptak a Gízai nagypiramisból (az ókor hét csodájának egyike), majd külföldre csempészték azokat.

A gízai büntetőbíróság elrendelte Záhi Havvász volt műemlékvédelmi miniszter vizsgálatát is az üggyel kapcsolatban.

A német régészek azt próbálták bebizonyítani, hogy a Kheopsz piramis nem a fáraó uralkodása alatt épült, ezért 2013-ban ellopták Kheopsz pajzsának egy részét.

Az egyiptomi elítéltek között van három régész, két őr, és egy utazási iroda tulajdonosa. A német vádlottakat távollétükben ítélték el, az egyiptomiaknak viszont le kell ülniük büntetésüket. A leleteket a német hatóságok korábban visszaszolgáltatták Egyiptomnak.

Dominique Görlitz chemnitzi természettudós és Stefan Erdmann kutató 2013 áprilisában tért vissza Németországba Egyiptomból, ahol elmondásuk szerint mintákat vettek a piramisból, majd átadták azokat a drezdai Fresenius Intézet laboratóriumának.

Volt engedélyük arra, hogy belépjenek a piramisba, de arra nem, hogy mintát is vegyenek. Erdmann közölte, hogy a leletek vizsgálata után eredményeiket meg akarják osztani a nyilvánossággal.

Magyarországnak érdeke a keleti nyitás, de piaci és nem ideológiai alapon - nagyjából ebben az egy kérdésben értett egyet a Polgári Platform, az Eötvös Klub és a Szabad Piac Alapítvány négy meghívott vendége. A Nyugati nyitás konferencia egyebek mellett azt boncolgatta, milyen gazdasági és társadalmi felépítés felel meg az országnak, illetve arról cseréltek eszmét, hogy valóban sikeresebbek-e az illiberális demokráciák. A konferenciát szervező civil szervezetek szerint a jelenlegi kormány keleti nyitás programja ellentétes az ország érdekeivel. Úgy vélik, hogy illiberális demokrácia helyett liberális demokráciára van szükség, amelyben fontos az egyén felelősségvállalása, a tulajdon tisztelete és a jogállamiság megteremtése.