;

Balog Zoltán;abortusz;családpolitika;Patent Jogvédő Egyesület;népesedési kerekasztal konferencia;

- Tiltásban a megoldás?

A "fejlettebb országok" népességfogyásának megállításához olyan európai, sőt, világösszefogásra lenne szükség, melyben a család- és népesedéspolitikába nem "csempésznek be" olyan fogalmakat, mint az abortuszhoz való jog - többek között erről is beszélt az emberi erőforrások minisztere kedden a népesedési kerekasztal 5 éves fennállása alkalmából rendezett konferencián. Bár nem állította, hogy a közeljövőben konkrét változások lesznek az abortusz-szabályozás terén, az irány mégis egyértelmű. Jogvédő szervezetek szerint az abortusz tiltása nem hozna eredményt, ellenben tovább mélyítené a népesedési problémákat.

A népesedési kerekasztal konferencián tartott előadásában Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter szó szerint azt mondta, hogy a gyerekszám-csökkenés megállításához "olyan európai és világösszefogásban kell gondolkodni, ahol (...) a világ demográfiai helyzetével való foglalkozás ürügyén nem csempésznek be olyan fogalmakat a családpolitikába, a népesedéspolitikába, mint például az abortuszhoz való jog".

 Alig burkolt "cigányozás" a minisztertől

Balog Zoltán a konferencián arról is szólt, hogy a jelenlegi 1,3-as átlaghoz képest 2,1 gyermek vállalására lenne szükség ahhoz, hogy a népességszám megmaradjon.

Vélekedése szerint azonban vannak olyan észak-kelet borsodi és Északkelet-Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei települések, ahol az átlag 2,39 - "csakhogy ezek a gyerekek olyan hátrányokkal élő családokba születnek bele, hogyha nem lesz jó családpolitikánk, akkor ezek a gyerekek teherként fognak megjelenni a szociális ellátórendszerben" - mondta az emberi erőforrások minisztere.

A konferenciáról és az ott elhangzottakról a Vs.hu közölt tudósítást (nem sokkal korábban az MTI is leadott egy nagyobb anyagot, amelyből valamiért az abortusszal kapcsolatos rész kimaradt - szerk.).

A Vs.hu "Balog Zoltán kiűzné a családpolitikából az abortuszhoz való jogot" címen megjelent írását követően az Emmi helyreigazítást kért, szerintük ugyanis Balog nem állított ilyeneket.

"A miniszter szavaival arra utalt, hogy a demográfiai helyzetet a családok támogatásával, pozitív intézkedésekkel és nem más eszközökkel kell megoldani hosszú távon.

A terhesség-megszakítás jogszabályi környezetével kapcsolatban semmiféle változásról, módosításról nem beszélt a tárcavezető".

Valóban nem beszélt, ahogy a hírportál sem azt állította, hogy a miniszter bármiféle konkrét változtatásokat helyezett kilátásba - csupán jelezte, hogy a hivatalos álláspont szerint ez lenne - és hangsúlyosan csak "lenne" - a helyes út. Ettől függetlenül közölték a helyreigazítást, Balog előadásáról készült hangfelvétel idevágó részletével együtt.

A miniszter szerint a legfőbb cél az, hogy többen szülessenek, mint ahányan meghalnak. Kérdés: vajon az abortusz korlátozása, esetleg betiltása valóban javítaná-e a népesedési problémákat?

Spronz Júlia, a Patent Jogvédő Egyesület vezető munkatársa szerint a válasz egyértelmű: nem. Szerinte nemcsak a betiltás, de már a szigorítás is azt eredményezné, hogy az abortuszok száma egyáltalán nem csökkenne, ellenben egyre nagyobb számban fordulnának elő az illegálisan végzett gyermekelhajtások, a korlátozásból fakadó veszélyeket számtalan ország példájával is lehetne bizonyítani.

"Nem ott szülnek több gyereket, ahol az abortuszt korlátozzák, a születések számának csökkenéséhez vezető megoldást nem az ilyen kormányzati intézkedések hozzák meg. Ott születik több gyerek, ahol a nőknek, az anyáknak jobb a helyzete, ahol ésszerű és jól kidolgozott gyermekellátási rendszer működik" - vélekedik a jogvédő.

Bence Rita, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) Önrendelkezési programvezetője lapunknak úgy nyilatkozott: nem az abortusz betiltására, sokkal inkább hatékonyabb felvilágosító munkára, ingyenes és hozzáférhető fogamzásgátló szerek bevezetésére, ésszerűbb, diszkriminációtól mentes támogatási rendszerre, a szülés kórházi körülményeinek javítására lenne szükség.

A TASZ álláspontja szerint a terhesség és a gyermek nem politikai eszköz. Az állam nem avatkozhat be a nők életébe, a kedvezőbb demográfiai mutatók elérése érdekében nem korlátozhatja, legfőképp nem tilthatja be az abortuszt, hiszen ezzel a népesség nem, de az illegális abortuszok száma növekszik, amelyek veszélyeztetik a nők életét és egészségét, megakadályozva esetleg a későbbi gyermekvállalást.

Álláspontjuk szerint csak az olyan abortusz-szabályozás elfogadható, amely biztosítja a nők önrendelkezési jogát, és mindenki számára hozzáférhetővé teszi a legális és biztonságos abortuszt.

Ózdon a baloldalt nem találták sem ütőképesnek, sem erősnek a választók - jelentette ki a Belvárosi Liberális Klubban Lendvai Ildikó. Az MSZP volt elnöke, frakcióvezetője szerint a borsodi város kétharmada nem "kriptonáci, csak a Fideszt akarták képen csapni, de a lendülettől beleestek a Jobbik karjaiba." Azért, mert nem a baloldalt tartották esélyesnek, nem látták, hogy a szocialista párt alternatíva lehet - tette hozzá.