Bioritmus;oltás;tudás;

- Szoros összefüggés van a tudás és az oltási hajlandóság között

A válaszadók 80%-a beadatnak védőoltást olyan konkrét szituációban, mint külföldi utazás, fokozott megbetegedés-veszély, krónikus betegség fennállása, legyengült immunrendszer, időskor, speciális munkakör végzése. A védőoltásokról való vélt, egyéni tájékozottság kapcsolatban áll a beadatott és a beadatni tervezett oltások arányával - derül ki más fontos megállapítások mellett az Ipsos Healthcare Egészségpercek legfrissebb kutatásából.

Az Ipsos Zrt. a felnőtt lakosság körében, ezer fős országos reprezentatív mintán, nyár végén készített kutatást a védőoltásokról való tájékozottság felmérésére/feltérképezésére. Ebből kiderül, hogy a védőoltásokkal kapcsolatos tájékozottságunk meglehetősen vegyes képet mutat:  a válaszadók több mint fele nem érzi magát kellőképp tájékozottnak ebben a témában. A nők és a gyermekesek informáltabbnak vallják magukat, mint a férfiak es a gyermektelen felnőttek. A férfiak 62%-a esik a nem megfelelően tájékozott kategóriába, ez a nők esetében 48%.

A 25 vakcinát felsoroló listán az influenza elleni védőoltás a legismertebb (91%). Ez a legnépszerűbb nem kötelező védőoltás a gyermekes szülők válaszai alapján is. A kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltás a második legismertebb, a megkérdezettek 64%-a említette ezt az oltástípust. Érdekesség, hogy ennek a vakcina típusnak a legmagasabb a támogatott ismertsége: a lakosság további 43%-a tudta felidézni, hogy hallott már erről az oltásról. Ahogy az influenza elleni védőoltás, úgy ez az oltástípus is térítésköteles. A gyerekek - nem kötelező - beoltásánál is másodikként jelenik meg, követve az influenza elleni vakcinát.

Az élmezőnyben végzett a méhnyakrák elleni védőoltás (HPV) is. A női és férfi válaszadók között szignifikáns különbség mutatkozik az említése kapcsán, nem meglepő módon, hiszen a nők körében több mint háromszoros a tudás/tájékozottság a HPV vakcina kapcsán, mint férfitársaikéban. A nők esetében a spontán említés alapján a negyedik legismertebb oltástípus. 

A vakcináknak köszönhetően számos fertőző betegség szinte már eltűnt, vagy igen ritkává vált, mégis fontos szem előtt tartani, hogy a gyermekek immunizálása változatlanul szükséges. A kutatás általános érvényű következtetése/tapasztalata, hogy a kötelező védőoltások valamelyikét a 18 év alatti gyermekkel rendelkező szülők 97%-a beadatta.  A legnépszerűbb gyermekkori, kötelezően beadandó vakcinák a BCG-, IPV-, MMR elleni védőoltások. Azok, akik a védőoltásokról - saját megítélésük szerint - jól tájékozottak, tudták, milyen oltásokat kaptak gyermekeik, míg a nem megfelelően tájékozottak negyede nem tudta, vagy nem válaszolt.

A nem kötelező védőoltások valamelyikével a szülők csupán 39%-a oltatta be gyermeket. A legnépszerűbb nem kötelező védőoltás - a gyermekes szülők válaszai alapján - az influenza-, a kullancs terjesztette agyvelőgyulladás- és a bárányhimlő elleni védőoltások. A témában jártasabbak nagyobb arányban adatták be a gyermeküknek a kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltást, mint a kevésbe tájékozott társaik. Azok a válaszadók, akik egyik nem kötelező védőoltást sem adatták be gyermeküknek, domináns részben, 54%-ban voltak saját megítélésük szerint nem megfelelően tájékozottak a témában.

A válaszadók csak kis része, mindössze 13%-a utasítja el a védőoltásokat.  A kutatás kimutatta, hogy a tudás és az oltási hajlandóság között van összefüggés. A védőoltásokról való vélt, egyéni tájékozottság kapcsolatban áll a beadatott és a beadatni tervezett oltások arányával.