Varga Mihály;költségvetési bizottság;Tállai András;

- Nade hova tűnt Varga Mihály?

Varga Mihály neve kapcsán az elmúlt napokban nem a büdzsé "ugrott be" az emberek többségének, hanem az egyre zavarosabbá váló Vida-ügy. A nemzetgazdasági miniszter ugyanis először hazugság-gyanúba keveredett - azt állította, hogy nem tudott a NAV-elnöknek a kitiltási botrányban való érintettségéről - majd a minap közölte, hogy a tüntetések harsányan megfogalmazott követelése ellenére nem váltja le Vida Ildikót. Ez az egész történet morálisan és zsebbe vágóan is megrázó, de ami az utóbbit illeti; itt van ugye a jövő évi költségvetés is. És hol van Varga Mihály? 

A nemzetgazdasági miniszter azután, hogy tegnap nem vállalta a vitát a vállalkozókkal, ma az Országgyűlés gazdasági bizottságába sem ment el. Ismét egy államtitkárát küldte maga helyett, ezúttal Tállai András volt a bujkáló miniszter magyar hangja - írja a hvg.hu

Úgy fest, Varga Mihálynak ismét inába szállt a bátorsága - következtet a portál -  a minisztert ugyanis ma délelőtt 10 óra 30-ra az Országgyűlés gazdasági bizottságába várták - ugyan részletezze, indokolja a jövő évi költségvetés egyes tételeit - ám a nemzetgazdaságért felelős tárcavezető ezúttal sem jelent meg. Tállai András, a tárca parlamenti államtitkára volt kénytelen kiállni a képviselők és a sajtó munkatársai elé.

(Vargát tegnap,  az általa fővédnöki minőségben támogatott VOSZ-rendezvényen, Gondos Judit közigazgatási államtitkár helyettesítette).

Tállait a  sajtó azonnal az RTL Klub által fizetendő médiaadó személyre szabott emeléséről, Vida Ildikó NAV-elnök emlékezetes Szabadság-téri alakításáról faggatta - tudósít a hvg.hu - a szegény államtitkár egy ideig köhögéssel, hümmögéssel próbálta elütni a válaszadást, majd a terem másik végében csoportosuló Fideszes képviselők védelmébe menekült, kivárva az ülés kezdetéig hátra lévő perceket. 

Az MSZP nem asszisztál az "adóztatási bosszúhadjárathoz"

A szocialista párt közleményben tudatta: nem asszisztálnak  a korrupt kormányzat adóztatási bosszúhadjáratához, ezért az MSZP képviselői el is hagyták a Törvényalkotási bizottság mai ülését. Ahogy fogalmaznak: a kormány az éj leple alatt, hajnali fél háromkor benyújtotta bosszújavaslatait a jövő évi adótörvényekhez, köztük azt, hogy az RTL Klub reklámadója 40-ről 50 százalékra emelkedjen.

MLP: A Fidesz megint az RTL Klubot bünteti
A Magyar Liberális Párt elfogadhatatlannak és felháborítónak tartja, hogy a Fidesz a reklámadó változtatásával megint meg akarja büntetni az RTL Klubot. Fodor Gábor pártelnök arra reagált, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára bejelentette, hogy a kormány 40-ről 50 százalékra javasolja emelni a reklámadó legmagasabb kulcsát. Fodor Gábor azt mondta, hogy a Fidesz folyamatosan olyan lépéseket tesz a sajtószabadság ellen, amelyek egy demokráciában "a legsúlyosabb ügyek közé tartoznak". A legmagasabb kulcs ötven százalékosra emelését nyilvánvalóan az RTL Klubra szabták, még ha ez nincs is kimondva a törvényjavaslatban - hangsúlyozta a politikus. 

Az MSZP közlemény is hasonlóan fogalmaz: "Az RTL-adó megemelése nyilvánvaló és aljas bosszú a kormánykritikus híradójával egyre nagyobb nézettséget produkáló csatorna ellen. A dokumentumban az ellenzéki párt arra is felszólított: Norvégia kerüljön ki az áfavisszatérítési viszonossági körből. Norvégiának gazdasági hadüzenetet küldött a kormány, mert konfliktusba került vele a civil pénzek ügyében."

Nos igen, Norvégia.

Két napja írtuk, hogy Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára a köztévé reggeli műsorában esetleges "jogi következményekkel" fenyegette meg Norvégiát a civil pénzek körüli anomália kapcsán. A műsorban felidézték: Tove Skarstein budapesti norvég nagykövet szerda este az ATV műsorában azt mondta, azon múlik a norvég alapok további kifizetése - amit májusban függesztettek fel -, hogy az Ökotárs Alapítvány folytathatja-e a civil alappal kapcsolatos munkáját. "Ha a magyar kormányzat ezeknek az elvárásoknak nem tud megfelelni, és nem tudunk megállapodni, akkor ezt a felfüggesztést nem oldjuk fel, azaz Magyarország 140 millió eurót fog veszíteni" - jelentette ki a nagykövet.

Vissza a költségvetéshez

Varga Mihály október végén nyújtotta be a jövő évi büdzsé tervezetét, aminek kapcsán jócskán lett volna kérdeznivalójuk azoknak a képviselőknek, akiket valóban érdekel, hogy mi, miért és mennyiért történik Magyarországon.

A Népszava Nagyon vártuk - A költségvetés számokban c. cikkében vázolt is néhány alapvető tételt. 

A büdzsét érintően az is érdekes lehet, hogy a Népszabadság értesülése szerint nincs pénz a városligeti múzeumi negyedre, miután a jövő évi költségvetésbe mindössze 8,8 millió forintot terveztek be a projektre, amire uniós források sem használhatók fel; ha ez így marad, akkor leáll a beruházás. Hogy ez az összeg semmire sem elég, az ATV Startban megerősítette Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár is, aki azt mondta kedden, hogy most úgy látják, csak 50 százalék az esélye annak, hogy elindul jövőre a Liget Projekt.

Varga Mihály  november 5-én még biztosan megvolt, a nemzetgazdasági miniszter ekkor nyitotta meg  az Automotive Hungary járműipari beszállítói szakkiállítást a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban, ezt az MTI fotója is tanúsítja. November 10-én a közrádió reggeli műsorában jelentette be, hogy nem menti fel Vida Ildikó NAV-elnököt, de ez  akár felvételről is szólhatott. Azonban november 12-én, azaz ma, saját testi valójában átadta a Díj a sikeres vállalkozásokért októberi elismeréseit. Ám miután az országgyűlés gazdasági bizottsága előtt nem jelent meg, továbbra is ott a kérdés: De hova tűnt Varga Mihály, Magyarország nemzetgazdaságért felelős minisztere.

A Semmelweis Egyetem (SE) vezeti a HVG friss felsőoktatási rangsorát, megelőzve az évek óta a lista élén álló Eötvös Loránd Tudományegyetemet. Az Eduline oktatási szakportál szerdán közzétett összegzése szerint a karok versenyében az orvos-, a bölcsész- és a természettudományi karok vezetnek.