LMP;fizetés;polgármesterek;kistelepülés;

- LMP: Aljas trükk volt a polgármesterek fizetés-csökkentése

Az LMP a Fidesz aljas trükkjének tartja, hogy a kormány az év elején a kistelepülési polgármesterek juttatásainak jelentős csökkentéséről döntött, a napokban viszont olyan törvényjavaslatot nyújtott be egy fideszes képviselő, amelynek értelmében emelkedne a jövedelmük.

Az LMP szerint a kistelepülési polgármesterek fizetésének csökkentése csak a Fidesz aljas trükkje volt. Ezzel semmi más célja nem volt a kormánypártnak, mint az, hogy eltántorítsa a választáson indulástól az ellenzéki és független jelölteket azért, hogy a polgármesteri posztokat saját hűbéreseivel tölthesse fel - közölte Sallai Róbert Benedek, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője. 

A politikus közleményében emlékeztetett rá: a kormány az év elején a kistelepülési polgármesterek juttatásainak jelentős csökkentéséről döntött. "Az LMP már akkor felhívta a figyelmet arra, hogy miközben ez valódi megtakarítást nem jelent, addig rengeteg hozzáértő polgármesterjelölt számára tette lehetetlenné az indulást. Az LMP akkor törvényjavaslatot nyújtott be a kistelepülési polgármesterek jövedelmének emelése érdekében, azonban a kormánypárt ezt lesöpörte az asztalról". Boldog István, a Fidesz képviselője azonban a napokban olyan törvényjavaslatot terjesztett be, amelynek értelmében jelentősen emelkedne a kistelepülési polgármesterek jövedelme.

"A kormánypárt működését ismerve nagy a valószínűség, hogy képviselői támogatni fogják a javaslatot, márpedig akkor végképp bebizonyosodna, hogy a Fidesz célja semmi más nem volt az önkormányzati választásokon, mint saját hűbéresi rendszerének továbbépítése" - szögezte le. Sallai Róbert Benedek hangsúlyozta: az LMP szerint csak alulról, a helyi közösségre építve, hiteles helyi vezetőket bevonva lehet valódi javulást elérni a kistelepülések helyzetében.

Az önkormányzati választás előtt a főállású polgármesterek díjazása a lakosság számától függően bruttó 270 ezer és 638 ezer forint között volt, az októberi önkormányzati választás napjától hatályos díjazás szerint az 500 lelkesnél kisebb települések polgármesterei a helyettes államtitkári illetmény 20 százalékát, az 501 és 1500 lakos közötti települések vezetői pedig a 40 százalékát kapják havonta. A Belügyminisztérium korábban azzal magyarázta a bértábla változását, hogy a helyhatóságoktól több feladat az államhoz került.

Az LMP júniusban - még a csökkentésről szóló határozat hatályba lépése előtt - javasolta, hogy a polgármesterek fizetését az államtitkári illetmény 30, illetve 50 százalékára, vagyis körülbelül bruttó 224 ezer és 374 ezer forintra emeljék. Azt javasolták, a második, 50 százalékban megállapított illetmény ne csak az 1500, hanem a 2000 lakosú települések polgármestereire is vonatkozzon.

A fideszes Boldog István november 10-én terjesztette be törvényjavaslatát, amelyben a kistelepülési polgármesterek fizetésének emelését javasolja, így az 500 lakosúnál kisebb helységek polgármesterei a helyettes államtitkárok illetményének 30 százalékát, havi 224 363 forintot, az 501 és 1500 lakos közötti települések vezetői pedig az 50 százalékát, 373 938 forintot keresnének.

A színész megdöbbentő őszinteséggel mesélt legkeményebb évéről, amelyet katonasága idején élt át. A kétgyermekes apuka élete legrosszabb élményének nevezte a laktanyában töltött  időszakot, amit legszívesebben kitörölné emlékezetéből - írja a Hír24.