Gőgös Zoltán;devizahitelek;

- Forintosítás - A kormány azokkal szúr ki, akiknek nincs pénze

 Az MSZP szerint a kormány nem háríthatja át "dilettáns" gazdaságpolitikájának következményeit az emberekre.

Erről Gőgös Zoltán, az ellenzéki párt elnökhelyettese beszélt hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón a kormány devizahitelek forintosítására vonatkozó javaslatát értékelve. 

Azt mondta, a devizahitelesek problémáinak hetven százalékát Matolcsy György nemzetgazdasági miniszteri gazdaságfilozófiája okozta, amely a forint gyengülésével járt együtt. A probléma harminc százalékát a bankok okozták a "helyenként tisztességtelen" szerződésmódosításokkal - tette hozzá.

Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke közölte, a kormány az előtörlesztéssel azoknak segített, akiknek volt pénzük, a devizahitelek forintosításával azokkal szúr ki, akiknek nincs pénze.

Emlékeztetett arra, hogy az előtörlesztésre 180 forintos svájcifrank-árfolyamon volt lehetőség, a devizahitelek forintosítására pedig 255-256 forintos árfolyamon lesz lehetőség. Értékelése szerint ha valaki a forintosítást választja, rosszabbul jár, mintha jelenlegi formájában meghagyná a hitelszerződését.

Burány Sándor szerint a kormány becsapott több százezer devizahitel-problémával küzdő magyar családot.

A bizottsági elnök elmondta, az MSZP még szeptemberben benyújtott egy országgyűlési határozati javaslatot és most is az abban foglaltakat tartják a jó megoldásnak, vagyis a 2010-es kormányváltást megelőző árfolyamon forintosítsák a devizahiteleket. Ez a svájci frank esetében 185 forintos árfolyamot jelentene - jegyezte meg.

Burány Sándor azt mondta, nem a bankok gyengítették a forintot, hanem Orbán Viktor és Matolcsy György gazdaságpolitikája.

Hozzátette: Matolcsy Györgynek jegybankelnökként akár 200-300 milliárd forint is rendelkezésére állna a devizahitelesek megsegítésére "saját oktatási passziója" helyett.

 

Munka- és kollektívszerződések százezreit kell módosítani alig egy hónap alatt vállalatok tízezreinek, ha a kormány a tiltakozások ellenére novemberben elfogadja a cafeteria adóemelését. Az előzetes felmérések szerint a cégek tömegével fogják megtagadni a juttatást, ami nemcsak 3 millió háztartást rövidít meg évente több százezer forinttal, hanem a költségvetést is megkurtítja, nagyjából 1 százalékkal – állítja a vegyipari szakszervezet.