Merkel;berlini fal;

Fotó: Sean Gallup/Collection: Getty Images

- Merkel Orbánnak üzent

Legalább ezer vendéget hívtak meg vasárnap a berlini fal lebontása alkalmából megrendezett ünnepségre a német fővárosba. Mihail Gorbacsov akkori szovjet pártfőtitkárt különösen nagy ovációval fogadták. Ez is mutatta, a németek sosem felejtik el a keleti blokk összeomlásában, a német újraegyesítésben játszott szerepét. A meghívottak között megjelent Németh Miklós, akkori magyar kormányfő, Lech Walesa, a Szolidaritás szakszervezet egykori legendás alakja, aki 1990-1995 között volt hazája elnöke, Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter, Joachim Gauck német elnök, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke, valamint sokan mások.

Németországban máig hálásak Magyarországnak a határnyitásért, amely a falbontás afféle előkészítésének tekinthető. A kétoldalú találkozók során a német politikusok még ma is köszönetüket fejezik ki az akkori magyar szerepvállalásért. Ennek fényében meglepő, hogy a meghívottak között nem volt jelen Orbán Viktor magyar miniszterelnök.

Ara-Kovács Attila publicista, volt diplomata lapunknak elmondta: az, hogy a magyar miniszterelnök nem volt a meghívottak között, Angela Merkel üzeneteként fogható fel, hiszen a német kancellár döntött arról, kiket hívjanak meg az eseményre. A német kormány azonban Orbán Viktort nem tartotta méltónak erre, hangot adott politikájával kapcsolatos elégedetlenségének.

Némiképp árnyaltabban fogalmazott Balázs Péter volt külügyminiszter, uniós biztos. Mint fogalmazott, ilyen rendezvényekre elsősorban olyan személyiségeket hívnak meg, akiknek közül volt az akkori eseményekhez. Ez esetben Németh Miklósról, vagy éppen Hans-Dietrich Genscherről van szó. „Orbán Viktor azonban csak akkor debütált” – fejtette ki Balázs Péter. Hozzátette ugyanakkor, hogy ezeknek az eseményeknek diplomáciai töltetet is adhatnak, a meghívott vezetőkkel tárgyalhatnak a kétoldalú kapcsolatokról, ám ez esetben Orbán Viktort „nem tartották alkalmasnak erre”.

Arra a kérdésünkre, nem jelzi-e mindez azt, hogy Magyarország szerepe diplomáciai szempontból leértékelődött-e, azt közölte, egy eseményből ezt nem lehet leszűrni, ugyanakkor számos más történésből igen. Balázs Péter emlékeztetett arra, hogy Orbán a CSU-hoz köthető Hans Seidel alapítvány székházában tartott előadást. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a magyar miniszterelnök gondolkodása közel áll a német keresztényszocialistákéhoz.

Robbanás történt hétfőre virradóra a kelet-ukrajnai Harkiv egyik belvárosi kocsmájában, a detonációban 11-en megsebesültek, az ügyészség terrorizmus gyanújával indított nyomozást.