Orbán-kormány;Putyin;külföldi sajtó;

Illusztráció/Thinkstock

- Még nincsenek börtönben "politikaiak", mint Putyinnál

A The New York Times Szembeszállt a szovjetekkel, aztán Putyin felé tolta Magyarországot címmel közölt írást internetes kiadásában. Mindeközben a cikk főszereplője, Orbán Viktor a miniszterelnök.hu oldalon Helmut Kohl volt német kancellár nemrég megjelent könyvét elemezve keres önigazolást saját politikájához.

A The New York Times írását jegyző Rick Lyman és Alison Smale kifejti: negyedszázaddal azután, hogy Orbán Viktor új politikai csillagként bátran követelte a szovjet csapatok kivonulását, Magyarország NATO- és EU-tag, ő maga pedig harmadszor is miniszterelnök.  "De ami egykor olyan utazás volt, amely megtestesíthette volna a demokratikus kapitalizmus diadalát, egy ország sokkal bonyolultabb történetévé vált, és egy olyan vezető történetévé, aki az azóta eltelt idő során arra jutott, hogy megkérdőjelezze a nyugati értékeket, felszítsa a nacionalizmust és nyíltabban modellként tekintsen Oroszországra" - így a cikk. 

A szerzők úgy látják, hogy Orbán lefektetett egy filozófiai elképzelést és indoklást "tekintélyelvűségre hajló" szemléletmódjához, amely hosszú távú elkötelezettséget sugall az iránt, hogy Magyarországot valami mássá változtassa, mint amire a Nyugat egy negyedszázada számított. A cikkírók szerint ugyanakkor azt még a legkíméletlenebb bírálói is elismerik, hogy a szimpátia jelzése ellenére Orbán "meg sem közelíti" Putyint az ellenfelek elhallgattatásában; senki sem vetettek börtönben a kormány bírálata miatt, nincs nyílt cenzúra és nemrégiben egy internetadó elleni tömegtüntetés is a hatalomtól nem zavartatva  zajlott le.

 "A nyugati bírálatok ennek ellenére erősödnek," és "még egyes konzervatív támogatók bizalmatlanok annak mértékével kapcsolatban, ahogy Orbán módszeresen egybegyűjtötte a hatalmat"- elemeznek a cikkírók.

A Le Soir című, francia nyelvű, baloldali liberális beállítottságú brüsszeli lap szombati száma egész oldalas riportban számolt be a magyarországi helyzetről annak kapcsán, hogy nemrégiben Budapesten járt a Bizottság az Újságírók Védelméért (CPJ) nevű szervezet küldöttsége, az Egyesült Államokban élő Kati Marton vezetésével. A  beszámoló - amely a "Hogyan viszi távolabb Orbán Magyarországot Európától" címet viseli - főként a média magyarországi helyzetét ostorozza, de egyebek mellett felemlegeti  a liberális, illetve illiberális demokrácia fogalmával kapcsolatos orbáni kijelentéseket is. 

A lap szerint a Fidesz kettős beszédet folytat; egyrészt demokratikusnak mondja magát, miközben rehabilitálja Horthy Miklóst, akit a lap "a magyar Pétain"-ként minősíti, hogy a francia közegben otthonos olvasó is értse, milyen történelmi alakról van szó. A Le Soir másik példát is hoz, jelesül, hogy a magyar kormányzó párt zéró toleranciát hirdet az antiszemitizmussal szemben, ám olyan hazafias emlékművet emel Budapest központjában, amely jelentéktelennek állítja be Magyarország felelősségét a zsidók második világháború alatti deportálásáért. 

Tényleg annyira káros "Darth Vader"? címmel közölt publicisztikát Navracsics Tibor uniós biztosi szerepéről honlapján a Le Monde. A francia balliberális lap szerint Navracsics kinevezése a kulturális tárca élére "egyetlen dologra szolgált: megtudtuk, hogy létezik ilyen poszt". A lap kitért arra, hogy a magyar biztos kinevezése "cikk- és publicisztikalavinát" indított el, miután "Orbán Viktor igazságügyi minisztereként a sötét oldalra billentette el a mérleget, egy olyan rezsimben dolgozva, amely semmibe vette a szabadságjogokat, beleértve a kultúrát is". "Navracsics esküszik, hogy megváltozott, mintha Darth Vaderből angyal lett volna".

Kárt mindazonáltal a cikkszerző Michel Guerrin szerint nem tud okozni, miután nem miniszter, nincs kinevezési jogköre, sem lehetősége műveket cenzúrázni. Elsősorban pénzosztó szerepe lesz: 2014 és 2020 között 1,4 milliárd euró felett rendelkezhet. Ennek több mint a fele a filmgyártásra és -forgalmazásra jut, a több pénzből pedig fesztiválokat, színházakat, nemzeteken átnyúló tevékenységeket felkaroló, hálózatokat építő, képzéseket szervező és művészeket segítő alapítványokat támogat Brüsszel.

Bernard Foccroulle, az Aix-en-Provence-i Operafesztivál vezetője a lapnak elmondta: Navracsics "felügyelet alatt lesz", egy rossz szavára vagy mondatára mindenki ugrani fog, beleértve saját kozmopolita adminisztrációját. A magyar biztosnak egy szabályozott, kompetensnek és szigorúnak tartott gépezettel kell dolgoznia, ami azt jelenti, hogy a kulturális biztos inkább jóváhagy, mintsem döntéseket hoz - hangsúlyozza a lap.

Orbán Helmut Kohl könyvében keres önigazolást
"A könyv olyan pontokon is segítségünkre siet, ahol talán nem is várnánk" - írja Orbán Viktor miniszterelnök a volt német kancellár új kötete alapján született írásában, ami a miniszterelnok.hu oldalon jelent meg. A kormányfői "recenzió" szerint "ma ugyanazon politikai erők képviselői aggódnak Magyarországnak az európai értékektől történt elfordulása miatt, akik - mint ahogyan az a Kohl-kötetből is kiderül - kormányzásuk idején rövid távú pártpolitikai előnyök oltárán feláldozták Európa gazdasági-pénzügyi stabilitását és külpolitikai megbízhatóságát is.
Orbán Viktor a volt német kancellár könyve kapcsán írt eszmefuttatásában úgy véli: az Európai Unió számára ma az a kérdés, hogy bekerül-e a világtörténelem elhibázott utópiáinak sorába. "Ha nem vigyázunk, az unió újabb tanulságos példájává válhat az elhibázott utópisztikus kísérleteknek. A mi felelősségünk, hogy ez ne következzen be" - veszi vállára a hatalmas súlyt a magyar miniszterelnök. A kormányfő hangsúlyozza: az intézményesült Európa nem távolodhat el a tagállamoktól és a polgároktól, "mi itt, Európában mindannyian egy keresztény gyökerű érték- és kultúrközösség részei vagyunk". 



Szabad kampányolni a közterületeken a vasárnapi megismételt önkormányzati szavazásokon a szavazás ideje alatt is, kivéve a szavazóhelyiségek körüli 150 méteres sugarú területeket. A választási törvényben meghatározott területi korlátozás azonban nem vonatkozik a 150 méteren belüli magánterületekre.