Brüsszel;tüntetés;

"67 éves koromig dolgozzak? Felejtsetek el!" Fotó: Népszava

- Százezres tüntetés Brüsszelben

Az elmúlt évek legnagyobb tüntetését tartották meg csütörtökön Brüsszelben. Az Északi és a Déli pályaudvar közti széles bulváron szó szerint órákig vonultak a résztvevők, a legszerényebb becslés szerint is százezernél többen. A Nemzeti Demonstrációnak nevezett tüntetés napján leállt a tömegközlekedés, munkaszünetet tartott sok közhivatal, autó is kevés futott az utcákon. A tüntetést a Hart boven Hard nevű polgári kezdeményezés szervezte, de a szakszervezetek és a baloldali pártok is csatlakoztak hozzá. 

A holland nyelvű jelszót magyarra leginkább úgy lehet lefordítani, hogy „szívvel a nehézségek felett”. A kezdeményezők eredetileg a flamand kormány megszorító intézkedései ellen tiltakoztak, s azt akarták jelmondatukkal kifejezni, hogy a szűk gazdasági érdekeket ne lehessen az össztársadalmi érdek és a szolidaritás fölé helyezni. A mostani megmozduláson a szövetségi kormány hasonló tervei ellen is tiltakoztak, és a francia ajkú szakszervezetek is nagy számban képviseltették magukat.

A legfontosabb követelések a magyar munkavállalók számára is aktuálisak lehetnének. Tiltakozás a megszorítások, a szociális kiadások megkurtítása, a nyugdíjkorhatár emelése ellen. Ne az oktatási, hanem a hadi kiadásokat csökkentse a kormány. Fizessenek több adót a multik és a gazdagok, ne a dolgozó embereket sújtsák az újabb megszorítások. A jókedvű és magabiztos tömegben irigylésre méltóan sokan voltak fiatalok: diákok, fiatal munkások, ifjú szakszervezeti aktivisták. S bár a több órás menetben olyan munkásmozgalmi jelképek is megjelentek, amelyeket egy-két kelet-európai féldiktatúrában tiltottnak tartanak, a legtöbb zászló és transzparens a szakszervezeteké volt.

A szerző felvétele.

A szerző felvétele.

A jóléti állam Belgiumban sem magától született meg, a hatvanas évek bérharcaiban több munkást meg is gyilkoltak a sztrájkok letörésére kivezényelt kormányerők, de a szakszervezetek kitartó harca végül eredményre vezetett. A csütörtöki tömegdemonstráció résztvevői ezeket az eredményeket akarják megőrizni egy változó világgazdasági környezetben is. 

Az Európai Bizottság vizsgálja, hogy sértettek-e uniós jogot a luxemburgi hatóságok, amikor kedvezményes adózási feltételeket biztosítottak nagy multinacionális vállalatoknak - közölte csütörtökön Brüsszelben Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője.