Garancsi István;offshore cég;

Garancsi Istvánt leginkább a Videoton meccsein lehet fényképezni FOTÓ: NÉPSZAVA

- Baráti svájci offshore

Magyar tulajdonú, de offshore hátterű cégcsoportra hívta fel a figyelmet két svájci lap is. A MET-csoport - amelyben a Mol Nyrt. mellett tulajdonos Garancsi István a Videoton focicsapatának birtokosa és az exwallisos Nagy György is - vezetője azzal büszkélkedik, hogy a néhány évvel ezelőtti 200 ezer eurós befektetésből az idén több mint 3,8 milliárd euró bevételre számít. 

Lakatos Benjámin, a MET-csoport vezetője a hivatalos tulajdonosa két svájci vállalatnak, amelyek együttesen az energiakereskedő cég ötödét birtokolják - írta a Tages Anzeiger című svájci napilap. Mint arra az Átlátszó felhívta a figyelmet, a Mol energiakereskedő cégéből kinőtt nemzetközi vállalat Magyarországon arról ismert, hogy egy kormányrendelet által biztosított olcsó gázbeszerzési lehetőségnek is köszönhetően ötvenmilliárdos adózott eredményt ért el 2012-ben. A svájci lap azért foglalkozott a MET-tel, mert az újjászervezett csoport több cége és központja is az alacsony társaságiadó-kulcsairól ismert svájci Zug kantonban található - tette hozzá az Átlátszó.

A Basler Zeitung című másik svájci lap a Tages Anzeiger nyomán Egy céghálózat, amely egy zugi címen és az Orbánhoz való közelségben osztozik címmel jelentette meg írását. A MET a Mol Energy Trading rövidítése. A MET Holdingot 2012-ben jegyezték be Zugban, azóta több leányvállalata lett - MET Management, MET Power, MET Marketing, MET International -, s ezek székhelye ugyanazon a zugi címen van. Lakatos mindegyiknél az igazgató tanács vagy az elnökség elnöke. A MET-et 2007-ben a MOL menedzserei alapították. A Mol Nyrt. ma is a zugi Holding 40 százalékának tulajdonosa. További 50 százalék egy WISD Holding tulajdonában van – a WISD neve nemrég még RP Explorer Funds volt, és Cipruson van bejegyezve.

Az Átlátszó szerint több offshore társaság tulajdonában van. Az említett kormányrendelet lehetőséget adott a MET-nek arra, hogy olcsóbban hozzon Magyarországra földgázt, mint amennyiért az oroszok a magyar állammal kötött hosszú távú szerződés alapján szállítanak. A MET tulajdonosai között a Mol mellett egy offshore céghálózatban feltűnik Garancsi István és a Wallis-alapító Nagy György is. A 444.hu szerint épp a MET sikere volt az a pont, amikor Orbán Viktor kormányfő felismerte, hogy az ilyen üzletek megkötéséhez nincs szükség Simicska Lajosra, a Fidesz eddigi gazdasági háttéremberére.

Garancsi a Videoton futballklub tulajdonosa, ugyanakkor személye kapcsolódási pont Orbán és Hernádi Zsolt Mol-vezér között. Az egykori takarékszövetkezetes Garancsi 2002-ben - Hernádival közösen jegyzett cégével - megvásárolta az OTP-től a CD Hungary - a diplomáciai ingatlanokat birtokló cég - maradékát. Szeptember végén derült ki, hogy Garancsi lett az egyik tulajdonosa a Mobil Adat Kft.-nek. Ez a cég az online pénztárgépek bevezetésének egyik nagy nyertese egy NGM-rendeletnek köszönhetően.

Ez kimondja, csak olyan szolgáltató SIM-kártyájával szerelt gép használható, ami mindhárom jelenlegi magyarországi mobilszolgáltató hálózatával működhet. A már csak volt wallisos Nagy György a Ho-Me 2000 Vagyonkezelő Kft.-n keresztül - amely a MET-hez is elér - birtokolja a Café Reklám Kft.-t, valamint a Jet-Sol Kft.-t is. Utóbbi - az Átlátszó szerint korábban szintén offshore hátterű - cég már az Orbán-kormány hivatali ideje alatt a Magyar Postától verseny nélkül, egyszereplős pályázaton elnyert 1,8 milliárd forintos megbízásával került be a hírekbe.

A svájci lapnak Lakatos Benjamin a vállalkozását „európai sikertörténetnek” nevezte: a néhány évvel ezelőtti 200 ezer eurós befektetésből az idén több mint 3,8 milliárd euró bevételre számít. A cég kirendeltségeket nyitott Kelet-Európában és Londonban, Lakatos pedig meggyőződéssel vallja, hogy „Közép-Európában alapvetően megváltoztatjuk a játékot”.

A Tages Anzeiger idézte az Átlátszó korábbi cikkeit, hozzátéve, a svájci cégnyilvántartás szerint Lakatos Benjámin, a MET-csoport vezére a Deneb Algedi Invest AG, valamint a Met ManCo AG tulajdonosa. A magyar energiahivatal engedélyei alapján ez a két cég 10-10 százalékot birtokol a csoportból. Lakatos erre azt mondta, a tulajdonosi struktúra “részvénytulajdonosi döntésen alapul”.

Tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottsága azt a módosító javaslatot, amelynek értelmében kivennék az adótörvények módosításai közül az internet megadóztatására - vagyis a távközlési adó kiterjesztésére - vonatkozó részt. Vagyis azt, amely 150 forint gigabájtonkénti árban szabta meg az adó mértékét. Jelenleg úgy fest, nem lesz internetadó, ám november 18-ig sok víz lefolyhat a Dunán: akkor szavaz a parlament a jövő évi adócsomagról, amely Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető ígérete szerint már nem tartalmazza a távközlési adó kiterjesztését.