hulladék;Milla-tüntetés;index-stáb;

- PKK: újságírót bántani félelemkeltő

Jelentős érdeksérelemmel jár újságírót bántalmazni, az ugyanis a többi újságíróra is félelemkeltő hatással lehet. Ezt is kimondta tegnap a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) az Index egyik munkatársának bántalmazása ügyében. 

A vádlott a 2012. október 23-i Milla-tüntetésen támadt Plankó Gergőre és a vele forgató Szász Barnára, utóbbit egy fémlánccal úgy megütötte, hogy eltört az orra: a PKKB - bár az ügyészség letöltendő börtönbüntetés kiszabását kérte - a közösség tagja elleni erőszakért és súlyos testi sértésért a kiszabható minimumot, vagyis kétévnyi börtönbüntetést ítélt meg, de öt évre felfüggesztve.

A budapesti Szabad sajtó útra szervezett kormányellenes tüntetéssel párhuzamosan a közeli Jégbüfé előtt spontán szélsőjobboldali mozgolódás kezdődött, ennek résztvevői támadtak az Index kétfős stábjára. Mint a bíróság kiemelte, minősítő körülménynek számított, hogy a vádlott "egy durván zsidózó, szóban és tettleg is agresszív" tömeg tagjaként lépett fel, ezért látta bizonyítottnak a bíróság a közösség tagja elleni erőszakot is.

Korábban a rendőrség mulasztására is fény derült: nem tettek ugyanis semmit az egyre erőszakosabb ellentüntetők megfékezésére. Hiába szólt az egyik résztvevő a jelen lévő rendőröknek, nem reagáltak. Ezért az illető egy fotóst kért meg a támadó lefotózására, és így sikerült csak azonosítani a vádlottat. A hatósági mulasztást már a Kúria is kimondta, és mint az eljárásban Szászt képviselő Magyar Helsinki Bizottság közölte: az ügyben a hatóság csak a saját munkájukról nyilatkozó rendőrök vallomását fogadta el, noha számos helyszíni fénykép- és videofelvétel is rendelkezésükre állt. Azt egyébként a legfőbb bírói szerv nem vizsgálta, hogy a be nem jelentett szélsőjobbos ellentüntetést miért nem oszlatták fel, de a közigazgatási pert jelenleg újra első fokon tárgyalják.

A vádlott a nyomozásnál még tagadta, hogy ő ütött volna, ám a bíróságon az utolsó pillanatban mégis beismerő vallomást tett, sőt, bocsánatot is kért. Ezt végül enyhítő körülményként vették figyelembe, ahogyan azt is, hogy kiskorú gyereke van. Az ítélet nem jogerős.

Tartózkodás és ellenszavazat nélkül fogadta el tegnap az Országgyűlés gazdasági bizottsága azt a módosító javaslatot, amelynek értelmében kivennék az adótörvények módosításai közül az internet megadóztatására - vagyis a távközlési adó kiterjesztésére - vonatkozó részt. Vagyis azt, amely 150 forint gigabájtonkénti árban szabta meg az adó mértékét. Jelenleg úgy fest, nem lesz internetadó, ám november 18-ig sok víz lefolyhat a Dunán: akkor szavaz a parlament a jövő évi adócsomagról, amely Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető ígérete szerint már nem tartalmazza a távközlési adó kiterjesztését.