Egymásnak is ellentmondó előrejelzéseket lehet olvasni napjainkban a béren kívüli juttatások adóemelésének várható hatásairól, azonban valódi felmérést - információnk szerint - csak a Cafeteriatrend.hu weboldal végzett, igaz, nem reprezentatív jelleggel. Ugyanakkor a 217 munkáltató véleménye mégis jól jellemzi a munkaadók jövőbeni szándékait abban az esetben, ha a cafetéria jelenlegi 35,7 százalékos közterhe 51,17 százalékra növekedne. (A felmérés időpontjában még nem volt ismeretes, hogy az eredeti elképzelések valamelyest puhulnak, és nem az egész cafetériára terjed ki az adóemelés, hanem - ha az Országgyűlés is jóváhagyja - csak 200 ezer forint feletti részre.)
A válaszadó munkáltatók 42,4 százaléka nyilatkozott úgy október végén, hogy az emelkedő közterhek hatására is biztosítana jövőre ilyen juttatást a munkatársainak, de a közterhek növekedésével csökkentené a dolgozóknak adott juttatások értékét. Így a munkáltató ugyanannyi pénzt fordítana erre 2015-ben is, de a dolgozók kisebb nettó keretet vehetnének igénybe. A különbözet fedezné a szükséges többlet adóforintokat. Mivel nagy részt csak a nagyobb létszámú cégek választanák ezt az utat, így az érintett munkavállalók 72,3 százalékánál valósulna meg ilyen forgatókönyv. Ami viszont elgondolkodtató: a megkérdezett cégek 24 százaléka nem nyújtana a jövőben ilyen juttatást, és nem is pótolná ennek kiesését semmilyen formában. Mivel ezt a választ jellemzően kisebb cégek adták, így erre a megoldásra az érintett dolgozói kör 6,8 százaléka számíthatna. Érdekes megoldás, hogy a munkáltatók 6,9 százaléka osztozna a munkavállalóival a közterheken. Náluk a felmérésbe bevont dolgozói létszám 4,8 százaléka dolgozik. Összesítve a cafetéria nettó kerete 19,2 százalékkal csökkenne 2015-re a közterhek emelkedésének nyomán.
A Rogán Antal által említett 200 ezer forintos értékhatár nem véletlen, ugyanis a közszféra alkalmazottainak éppen ennyi a juttatási plafonja. Azonban egy az ugyancsak a Cafeteriatrend által végzett tavaszi felmérés szerint éves átlagban 285 ezer forint béren kívül juttatást adnak a munkáltatók. Ezért feltehetően úgy fognak eljárni, hogy az Erzsébet meleg étkezési utalvány maximálisan adható 96 ezer forintos juttatását és a SZÉP Kártya legfeljebb 150 ezer forintos támogatását mixelik majd, azonban nem adják oda az egészet, hanem csak az adóval csökkentett mértéket.
A kormány egyértelműen a cafetéria-rendszer elsorvasztására törekszik - mondta érdeklődésünkre Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára szerint, bár a béren kívüli juttatásoknak ezt a fajtáját pártolják, mégis jobb lenne, ha a kormány nyíltan kimondaná a rendszer teljes megszüntetésére törekszik. A szakember szerint a mostani gyakorlattal ellentétes lépések lennének üdvösek, vagyis az adóterhek csökkentése.