Petro Porosenko;Donyecki Népköztársaság;Alekszandr Zaharcsenko;szakadár területek;

Szakértők sem zárják ki, hogy a harcok újra fellángolhatnak Kelet-Ukrajnában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SPENCER PLATT

- Visszatérhet az erőszak

Tegnap beiktatták az úgynevezett Donyecki Népköztársaság immár választással is megerősített régi-új vezetőit. Alekszandr Zaharcsenko „elnök” a ceremónián arról beszélt, készek „visszafoglalni” mindetn, ami az övék.Petro Porosenko államfő jelezte, visszavonhatja a régiónak különleges státust biztosító törvényt. Az államfő Arszenyij Jacenyukot kéri fel kormányalakításra.

A kelet-ukrajnai Donyeck és Luhanszk megyékben megtartott, a nemzetközi közösség által el nem ismert vasárnapi választás miatt Petro Porosenko ukrán államfő visszavonja a szakadár területek különleges jogállásról szóló törvényt.

Szakértők szerint ez akár a harcok újra fellángolását is hozhatja, ám Oleh Medvegyev elnöki tanácsadó jelezte, a különleges státus visszavonása nem jelenti azt, hogy az ukrán kormányerők újraindítanák a terrorellenes hadműveletet, azaz a harci cselekményeket a térségben.

Tegnap Porosenko kezdeményezésére az ukrán Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanács megvitatta a kelet-ukrajnai szakadárok külön választása nyomán előállt új helyzetet.

Eközben Donyeckben ünnepélyes keretek között, fokozott biztonsági intézkedések közepette beiktatták Alekszandr Zaharcsenkot, az úgynevezett Donyecki Népköztársaság vasárnap megválasztott vezetőjét.

Az önhatalmúlag kikiáltott köztársaság vezetője a Bibliára tett esküt. A 81 százalékos többséggel elnökké választott 38 éves Zaharcenko eddig a népköztársaság miniszterelnökének nevezte magát.

Zaharcsenko, aki maga is részt vett a szeptember 5-i minszki fegyverszüneti tárgyalásokon, beiktatása után közölte, tiszteletben tartják a fegyverszüneti egyezményben vállaltakat.

Ugyanakkor arról is beszélt, hogy akár erőszak árán is visszavesznek több olyan dél-kelet-ukrajnai települést, amely jelenleg az ukrán kormányerők ellenőrzése alatt van.

„Vissza kell szereznünk mindent, ami a mienk, tárgyalással vagy másképpen”, fogalmazott. Az új elnök nem titkolta, a harcok újra fellángolására számít, ezért fel kell készülni a háborúra, állította.

Luhanszkban az 50 éves Igor Plotnyickit 63 százalékkal választották meg, őt is tegnap iktatták be a Kijev és nemzetközi közösség által el nem ismert elnöki hivatalába.

A szakadárok választási bizottsága bejelentette, folytatják a munkát, elkezdik a helyhatósági választások előkészítését. Roman Ljahin, a testület elnöke úgy vélekedett, a vasárnapi parlamenti és elnökválasztások végleg elszakították a Donyec-medencét Ukrajnától.

“Kijevnek meg kell barátkoznia a gondolattal, hogy a Donyec-medence már nem Ukrajna része, és az, hogy elfogadják a választási eredményeket vagy sem, az ő problémája” – mondta.

Ukrán médiahírek szerint Porosenko egyértelművé tette, azt szeretné, ha Arszenyij Jacenyuk jelenlegi kormányfő, a Népi Front vezetője töltené be a továbbiakban is miniszterelnöki tisztséget, ugyanakkor úgy véli, a kormány személyi állományát meg kell újítani.

A Népi Front listán megverte Porosenko Blokkját, de az egyéni körzetek eredményének köszönhetően mégis az államfő pártja lett a választás nyertese. A jelenlegi kabinetben azonban a Porosenko mögötti erők nincsenek jelen.

A Tsn.ua portál úgy tudja, a két nagy párton kívül a lembergi polgármester pártját, a Szamopomicsot, de Oleh Ljasko Radikális Pártját és Julija Timosenko Batykivscsináját is meghívják a koalícióba.

Porosenko a Top 10-ben

A Dragon Capital befektetési vállalkozás szakemberei és a Novoje Vremja újságírói idén is összeállították a leggazdagabb 100 ukrajnai rangsorát. A Tiszanews által ismertetett adatok szerint továbbra is Rinat Ahmetov a leggazdagabb ukrán, annak ellenére, hogy vagyona közel felére csökkent.

A kelet-ukrajnai milliárdos annak köszönheti a vagyonvesztést, hogy vállalkozásainak túlnyomó része a harcok sújtotta donyecki medencében található. Ahmetov 10,1 milliárd dollárral vezet, és bár ez az összeg a 2013-hoz képest 45 százalékkal kevesebb, mégis a rangsorban szereplők összvagyona közel egynegyedének felel az meg.

A tíz leggazdagabb ukrajnai között van Petro Porosenko államfő is, akinek vagyona 816 millió dollár és Jurij Koszjuk, az államelnöki hivatal vezetőjének első helyettese, aki az elnökénél nagyobb, mintegy 837 millió dolláros vagyont tudhat magáénak.

A 100 leggazdagabb ukrajnai összvagyona az ország teljes GDP-je 22 százalékának felel meg, míg az Egyesült Államokban a 400 leggazdagabb amerikai teljes vagyona is csak az ottani GDP 13 százalékát teszi ki.

A berlini fal leomlása előtt szinte minden németországi politikus illúziónak tartotta a német egység megteremtését – írta a Der Standard napilapban megjelent publicisztikájában Paul Lendvai, magyar származású Ausztriában élő újságíró.