George Osborne brit pénzügyminiszter a BBC televízió hétfői politikai magazinműsorában úgy fogalmazott: "ennek a sztorinak" az alapját találgatások képezik arról, amit "Angela Merkel esetleg mondhatott" azzal kapcsolatban, amit David Cameron brit kormányfő "majd a jövőben esetleg mond. (...) Ez így egy kissé gyenge".
Osborne ezzel arra célzott, hogy Cameron a várakozások szerint még karácsony előtt intézkedéseket jelent be az EU-társállamokból érkezők bevándorlásának korlátozására.
A pénzügyminiszter kijelentette: a brit kormány hasznos megbeszéléseket tartott az uniós bevándorlásról Berlinnel, és a németek megértik a brit lakosság aggályait az olyan EU-bevándorlókkal szemben, akiknek "nem feltétlenül van állásuk" Nagy-Britanniában, viszont igénybe veszik a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásait.
Ez hatalmas terhet ró a brit jóléti rendszerre, és a brit közvélemény ennek a problémának a rendezését akarja, "nyugodt és ésszerű módon". "Mi a brit lakosság alkalmazottai vagyunk, és ezt fogjuk tenni" - mondta Osborne.
A brit pénzügyminiszter szerint az Európai Unió létrehozása során soha nem szerepelt az elképzelések között a legutóbbi időszakban lezajlott hatalmas méretű migráció, köztük olyanok tömeges betelepülése, akiknek még állásajánlatuk sincs, és egyenesen a brit szociális ellátó szolgálatokhoz fordulnak segélyért.
Ez komoly nemtetszést kelt a brit lakosság körében, mivel ezeket a szociális ellátásokat a brit adófizetők pénzéből folyósítják - tette hozzá.
A brit sajtó már a Der Spiegel hétvégi cikke előtt olyan értesüléseket közölt, amelyek szerint Angela Merkel nem támogatja az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgás korlátozását célzó brit követeléseket.
A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap az október végi brüsszeli EU-csúcson megszólaltatta a német kancellárt, aki kijelentette: Németország "nem fogja piszkálni" az EU-n belüli szabad mozgást szabályozó alapelveket.
Merkel szerint Németország abban egyetért Nagy-Britanniával, hogy elejét kell venni a visszaéléseknek a fogadó országok szociális ellátórendszerével, Berlin álláspontja szerint azonban az unión belüli szabad mozgás alapvető elvéhez "nem szabad hozzányúlni".
Andor László, a múlt héten leköszönt előző Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős biztosa a brit lapnak nyilatkozva kijelentette: német kormányilletékesek neki is többször egyértelművé tették, hogy Berlin nem fog hozzájárulni az Európai Unión belüli migráció semmiféle korlátozásához, mivel a német gazdaság óriási mértékben függ a munkaerőimporttól.
David Cameron miniszterelnök az elmúlt hetekben több nyilatkozatában is kijelentette, hogy a brit kormány álláspontja szerint nem lehet feltételek nélküli jognak tekinteni az Európai Unión belüli szabad munkaerőmozgást. Cameron a minap azt mondta, hogy a bevándorlás szigorításának kérdésében nem fogad el nemleges választ Brüsszeltől.