Halálos betegek meghatározott körülmények között kísérleti gyógyszereket kaphatnak Nagy-Britanniában a jövőben egy erre vonatkozó törvényjavaslat jóváhagyása esetén - adta hírül a brit Telegraph napilapra hivatkozva az MTI.
A napilap szerint a törvényjavaslat - amelyet a kormány, az orvosok és a vezető brit rákalapítvány is támogat - megkönnyítené, hogy az orvosok a "beperlés fenyegetése nélkül" próbálhassanak ki új, még nem tesztelt gyógymódokat.
A tervezet így a gyógyíthatatlan betegségekben - például rákban - szenvedőknek is lehetővé tenné, hogy önként jelentkezzenek ki nem próbált gyógyszerekkel való kezelésekre.
Lord Saatchi brit reklámmágnás, a javaslat kiötlője hangsúlyozta: a gyógyíthatatlan betegeknek adott, tesztelés nélküli gyógyszerek alapelvét már az Ebola-fertőzötteknél is kipróbálták. A brit törvényjavaslatról szóló híreket lapunk megkeresésére magyar szakemberek is véleményezték.
Dr. Demeter János és dr. Birki Katalin, a Trial Masters Kft. klinikai kutatásszervező cég vezetői szerint az angol törvényjavaslat a klinikai gyógyszervizsgálatokra vonatkozó, állandóan változó Európai Uniós (EU) jogszabályok bővülési folyamatinak része, éppen ezért "nincs akkora újdonság benne, mint amekkora a hírértéke".
Hangsúlyozták: a gyógyíthatatlan betegségek mindig is élvonalat képviselnek a gyógyszerkutatásban. "Nem látjuk át pontosan, miben rejlik a brit törvény újdonsága. A klinikai kipróbálások szigorúan szabályozottak, a halálos betegek pedig eddig is kaphattak - az előírások betartásával - kipróbálásra új gyógyszereket" - mondják a szakértők.
Hozzátétették: amennyiben ezek a "kísérletek" kontrollált körülmények között zajlanak, minden nemzetközi etikai norma és jogi előírás betartásával, akkor bizonyára a halálos betegségben szenvedő betegek javát hivatottak szolgálni.
A sajtóban megjelent írással kapcsolatban közölték, hogy a cikkben megjelent, "az orvosok a beperlés fenyegetése nélkül próbálhassanak ki új gyógymódokat" meglehetősen "bulvárosnak" hangzik, a kutatók szerint ugyanis ez a megfogalmazás azt sugallhatja, hogy az orvosok "csak úgy mindenfélét kipróbálhatnak, ami az eszükbe jut, aztán vagy beperlik őket, vagy nem".
Ezzel szemben az orvosok mindenkor - így most is és ezután is - csak komoly előírások szerint alkalmazhatnak bizonyos gyógymódokat, amelyek a halálos betegségek gyógyulásában szerepet játszhatnak és a beteg is beleegyezik.
Minden EU-s országban - így Magyarországon is - a klinikai vizsgálatokba, de már a mindennapi orvosi kezelésekbe is a beteg "tájékozott beleegyezéssel" választható be, a beleegyezést pedig bármikor, indoklás nélkül visszavonhatja.
Magyarország egyébként a még nem engedélyezett gyógyszerek klinikai vizsgálatának tekintetében továbbra is népszerűnek bizonyul a külföldi gyógyszergyártók körében, a szakértők szerint a vizsgálatokban hazánk a középmezőnyben helyezkedik el, sőt, bizonyos terápiás területeken egyenesen az élvonalban van.
Ámbár a vizsgálatok száma az elmúlt 3-4 évben egész Európában csökkenést mutat, ami Demeter szerint annak köszönhető, hogy új piacok nyíltak meg Kelet-Európa és a Balkán irányába.
Összességében azonban elmondható, hogy Magyarország még EU-s viszonylatban is kiemelkedő szinten szabályozott és kiváló minőséget mutat a klinikai vizsgálatokban.
Többszöri megkeresésünk után sem kaptunk választ a gyógyszerkísérlettel kapcsolatos kérdéseinkre az Országos Gyógyszerészeti Intézettől.