Mianmar;Burma;indokínai állam;Thein Szein elnök;katonai önkényuralom;

- Megbékélési csúcs Burmában

Példátlan esemény elé néz a hosszú évtizedekig katonai önkényuralom alatt élt indokínai állam, Mianmar (az egykori Burma) holnap csúcsszinten kezdődnek el a nemzeti megbékélési tárgyalások, amelyek célja az országban beindult demokratizálódási folyamat továbbvitele, a szükséges belső reformok kidolgozása, a még mindig több körzetben folyó fegyveres harcok lezárása.

A pénteki csúcs két főszereplője Thein Szein elnök, illetve az évekig házi őrizetben tartott, 1991-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett Aung Szan Szú Kji, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) vezetője, de valamennyi politikai párt, a katonai vezetés, illetve az etnikai kisebbségek is képviseltetik magukat a Reuters jelentése szerint. A tárgyalások remények szerint megteremthetik az alapot a jövő évre tervezett általános választások megrendezéséhez, amelyen első alkalommal az ellenzéki NLD is részt venne (2010-ben bojkottálták a voksolást). A voksolás mérföldkő lenne az 1962-ben végrehajtott katonai puccs óta tartó véres, diktatórikus korszakot lezáró átmenetben, a 2011-ben beindított reformfolyamatban.

Az NLD az elmúlt hónapokban több mint 5 millió aláírást gyűjtött össze, azt követelve, hogy módosítsák az alkotmányt, s töröljék el a hadsereg vétójogát az alaptörvény bármiféle megváltoztatása felett. Ugyancsak kényes kérdés a karin kisebbség elleni folyó katonai műveletek beszüntetése, s valamifajta átfogó tűzszünet elfogadtatása, ami nélkül a 2015-ös voksolás békés lebonyolítása elég valószínűtlen lenne. Ha az NLD eléri célját, akkor az alaptörvényből kikerülnének azok a paragrafusok is, amelyek – férjének és fiainak brit állampolgársága miatt – jelenleg még kizárják Aung Szan Szú Kji esetleges államfővé választását.

Kétszer is kikérik majd az új-zélandiak véleményét arról, milyen legyen az ország új zászlaja.