Thiago-Silva-David Luiz (összértéke 90 millió euró)
A két brazil alkotja a világ legdrágább hátvéd duóját, ám a brazíliai világbajnokság azt mutatta, hogy a pénzbeli érték nincs feltétlenül egyenes arányban a hatékonysággal.
Thiago Silva korábban Európa legjobb hátvédje volt, most azonban nehezen indult a szezon számára, hiszen sokáig sérüléssel bajlódott, s csak múlt kedden térhetett vissza a pályára.
David Luizzal viszont egyelőre nem igazán elégedettek Párizsban, igaz, válogatott csapattársa segítségére lehet abban, hogy egyre jobban magára találjon: utolsó két meccsükön nem is kaptak gólt.
Manchester City: Mangala-Kompany (80 millió)
Papíron legalábbis a francia Eliaquim Mangala a legértékesebb középhátvéd, hiszen a manchesteriek 54 millió eurót fizettek érte az FC Portónak.
Egyelőre azonban nagyon kiegyensúlyozatlan a teljesítménye. Időnként briliáns megoldásokra képes, mint a Chelsea, vagy az Aston Villa ellen, a Hullal szemben viszont rendkívül bizonytalan volt.
Martín Demichelisszel kell megküzdenie az első csapatba kerülésért. A 23 éves francia azonban nagy jövő előtt állhat, s fejlődésében segítségére lehet a belga Vincent Kompany, aki kétség kívül a világ egyik legjobb védője.
Real Madrid: Ramos-Varane (70 millió)
A Real Madrid elsősorban támadójátékával varázsolja el közönségét. A hátsó alakzata, amelyben Sergio Ramos mellett Pepe is sokszor helyet kap (így szombaton a Barcelona ellen is), azonban sokszor hagy kívánnivalót maga után.
A madridi „fehér ház” nem tekinthető bevehetetlen bástyának, nyolc bajnoki mérkőzés során 10 gólt kasszírozott, ami például csak néggyel kevesebb, mint a 18. helyezett Cordobáé.
A Bajnokok Ligájában azért jobban muzsikálnak a blancók: a Baseltől, a Ludogorectől ugyan kaptak gólt, a Liverpooltól azonban nem.
Aggodalomra persze nincs azért ok: szombaton bár kaptak gólt a Barcelonától, lőttek hármat. A Real 33 találatot szerzett a bajnokságban, ami messze a legkiemelkedőbb teljesítmény.
Atlético Madrid: Godín-Miranda (összértéke: 60 millió euró)
Európa legjobb hátvédpárosát alkották az elmúlt évben, s bár az uruguayi Godín iránt a Bayern, a Chelsea és a Machester United is komoly érdeklődést mutatott, a madridiaknak sikerült megtartaniuk mindkettőjüket.
Kiválóan megértik egymást, s idén is legalább annyira hatékonyak, mint az elmúlt szezonban. A kapura is veszélyesek: 2013 nyara óta ketten együtt 15 gólt szereztek.
Barcelona: Piqué-Mathieu (55 millió)
Piquét számos bírálat érte az eltelt két évben, s nem is alaptalanul. Időnként mintha lassú lenne gondolkodásban, de a gyorsasága sem az igazi.
Ugyanakkor Luis Enrique alatt egyre jobb formába lendül, s amikor a Valenciától érkezett francia Jérémy Mathieu-vel alkották a hátsó párost, nem kaptak gólt sem a Rayotól, sem a Levantétől.
A tréner azonban megbontotta ezt az egységet a Real ellen: Mathieu-ből meglepetésre balhátvédet faragott, így Piqué mellett Mascherano játszott.
Összességében azért nem érheti panasz a Barcelona védelmét, amely összesen csak 3 gólt kapott a Primera Divisiónban.
Dortmund: Hummels-Subotic (50 millió)
2011-ben és 2012-ben félelmetesen jó párost alkotott egymással a német és a szerb válogatott védő. Ugyanakkor ez az összhang, a bajnokságban legalábbis, mintha már nem lenne a régi.
Ebben komoly szerepet játszott, hogy Neven Suboticnak sokat ki kellett hagynia sérülései miatt. Jelenleg a Bundesligában a Dortmundé az egyik legrosszabb védelem: csak négy csapat kapott több gólt a Bosurriánál.
Bayern München: Benatia-Dante (40 millió)
Benatiát 26 millió euróért vették nyáron az AS Romától, s a marokkói egyre jobban beépül a csapatba. Elsősorban akkor kerül a kezdőbe, ha Josep Guardiola 4-4-2-es felállásban küldi a pályára együttesét.
Jelenleg a marokkói és a brazil alkotja Európa egyik leghatékonyabb védőpárosát: a Bayern mindössze két gólt kapott a bajnokikat és a BL mérkőzéseket együttvéve. Vasárnap a Bundesliga második helyén álló Mönchengladbach sem tudta bevenni Manuel Neuer hálóját.
Juventus: Chiellini-Bonucci (40 millió)
Bár imponálóan szerepel a Juventus a bajnokágban Massimiliano Allegri tanítványai, túlzás lenne azt állítani, hogy bombaformában játszanának a zebrák.
Igaz, a hátvédpárost nem érheti különösebb bírálat, inkább a támadójátékkal vannak bajok. A Juve a hazai pontvadászatban évek óta a legstabilabb védelemmel rendelkezik, s a páros számára az sem jelent gondot, ha 4-4-2 helyett 3-5-2-es formációra térnek át. Ez esetben Caceres és Ogbonna vannak segítségükre.
Chelsea: Terry-Cahill (25 millió)
A londoni Chelsea biztos alapra épül: két éve állja az ellenfelek rohamait ez a páros. Idővel egyre jobban és jobban megértették egymást.
Az angol duó az egyik legtapasztaltabb Európában, hiszen John Terry idén decemberben lesz 34 éves, Gary Cahill pedig szintén decemberben ünnepli 29. születésnapját. Az utóbbi tíz fellépésükön mindössze öt gólt kaptak.
AS Roma: Manolasz-Yanga-Mbiwa (20 millió)
Alighanem a rómaiak védelme örökre megemlegette a Bayerntől kapott hetest. Ettől függetlenül nem vitatható, hogy az 1991-es születésű görög Kosztasz Manolasz, akit 15 millióért igazolt a Roma az Olympiakosztól, jelenleg Európa egyik legnagyobb hátvéd ígérete.
Hamar beilleszkedett Rudi Garcia csapatába. Mellette Astori, illetve a Newcaste-től kölcsönkapott francia Yanga-Mbiwa játszik, ez utóbbival érti jobban meg magát.