A Fidesz országgyűlési képviselője, "rezsibiztos" a műsorban arról beszélt, hogy a netadó valójában kimondottan előnyös lesz az állampolgároknak, szavai szerint ez egy új lehetőség az internet-használat fejlesztésére. A mértéke a korábban jelzett 150 forint lesz gigabytonként - közölte Németh Szilárd. Az adót pedig nem a felhasználók, hanem a szolgáltatók fizetik majd - ismételte meg azt az érvet, amit a fideszes politikusok már a tranzakciós illeték kapcsán is hangoztattak.
Ez utóbbi cáfolatára egyébként már tavaly januárban jelentek meg adatok, ahogy akkor azokat az MSZP kommentálta: "a kormány újabb hazugsága lepleződött le", a gazdasági lapok adataiból ugyanis kiderült, hogy az emberek fizetik meg a tranzakciós illetékből várt 260 milliárd forintos költségvetési bevételt. Ahogy a Népszava is megírta, hamar kiderült, hogy a piaci szereplők - a kormány kommunikációjával ellentétben - még részben sem vállalják át a tranzakciós illetéket, év elején szinte valamennyi hitelintézet emelte a díjait.
Tegnap ismét több tízezer ember tüntetett az internetadó ellen a fővárosban. A beszédek után a tömeg - nagyszámú rendőri kíséret mellett - az Astoriához, majd az Erzsébet hídon keresztül a Clark Ádám térhez, a nullás kilométerkőhöz vonult, érzékeltetve a netadó "ideális összegét". Az Erzsébet hidat teljesen megtöltötte a békésen vonuló tömeg. A szervezők a Clark Ádám téren bejelentették a tüntetés végét, de a tömeg egy része átvonult a Kossuth térre, és ott folytatta a tiltakozást. Eközben záporoztak a kritikák a tervezetre: az Európai Bizottság digitális biztosa szerint az új közteher lelöki az embereket a világhálóról, a hazai internet-szolgáltatók szerint pedig csődöket és drágulást hozhat a sarc.
Az ATV reggeli műsorában a vasárnapi-, illetve a keddi országos tüntetés kapcsán Németh Szilárd azt mondta: ahogy az lenni szokott, majd elhallgatnak, és ahogy az lenni szokott, hazamennek a tiltakozók. A politikus arról is beszélt, hogy az adóból befolyó összeget nem a rendvédelmi dolgozók fizetésrendezésére költik majd, hanem uniós források lehívásához szükséges "önerőre", amiből a szélessávú internetszolgálatást fejlesztenék.
Vagyis: tényleg, milyen jó is lesz nekünk!
Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért Facebook oldalán megjelent egy kalkuláció a várható költségekről:
Forrás: Facebook
Forrás: Facebook/Egymillióan