Tudomány;Financial Times;köd;hackerek;jelszó;emberi könnyleolvasó;szemész;Stephen Mason;

- A könny lehet a jövő kódja

Rengeteg olyan szolgáltatás létezik, ahol belépéshez szükség van a kódra, illetve a jelszóra. Ilyenek a bankautomata, a hitelkártya, az elektronikus posta, a mobiltelefon, a számítógép és az internet. Ezek jelszavát - ha nem akarjuk elfelejteni - valahová fel kell írni. A hagyományos jelszavakat, amelyek betűkből és számokból állnak, még akkor is, ha csak a memóriánkban őrizzük, könnyen felfedezhetők, vagy ellophatják a hackerek és felnyithatják a "titkaink páncélszekrényét" és gyakran a pénztárcánkat és bankszámlánkat is.

Egy ideje a legnagyobb digitális vállalatok kísérletek folytatnak új hozzáférhetőségi rendszerekről: az Apple digitális ujjlenyomatot használ az 5. és 6. iPhonjainál, a Samsung legújabb Galaxy modelljénél, a Barclay angol bank készült alkalmazni az ujjak biztosabbnak tekintett tértérképét, míg a legnagyobb, online biztonsági társaság, az Identity-x a hangazonosítással kísérletezik.

Azonban ezek a kódok is azzal a kockázattal járnak, hogy ellophatók. Jelenleg egy kutató feltalált egy abszolút feltörhetetlen kódot: a könnyeinket. Stephen Mason ausztrál szemész szakorvos felfedezte, hogy egy emberi könnyleolvasó (szkenner) lehet a világon az első biometrikus "PIN-kódot", amely teljességgel feltörhetetlen.

A Financial Times híradása szerint a tudós kutatásaiban nem az íriszre, hanem a szaruhártyára koncentrált, mivel a legügyesebb kibernetikus bűnöző sem lenne képes lemásolni azt az egyedüli módot, amelyben a könnyek változtatják a szemünket.

A szaruhártya könnyekben fürdik, amelyben az azonosítási adatok percről percre állandóan módosulnak - állítja a professzor. Ha ilyen típusú technológiát alkalmaznának a mobiltelefonokon, a számítógépen vagy a bank automatáknál, az informatikus kalózok áthatolhatatlan akadályba ütköznének.

A "kibernetikus bűnözés" ellen beindult egy globális támadás annak érdekében, hogy megtalálják a felhasználók identitása azonosításának legjobb módját. Egy régi dal szövegét idézve elmondható, hogy amikor "sír a telefon" vagy a számítógép, adataink, és pénzünk talán örökre biztonságban lesz - írta a La Stampa.

A János kórház belső vizsgálata szerint a pszichiátereket nem terheli felelősség az úgynevezett combinós gyilkos tette miatt. Az azonban egyelőre rejtély, milyen globális megoldása lehet az esetnek. A probléma az, hogy ezek a belső vizsgálatok soha nem találnak felelősnek senkit hasonló ügyben. Pedig ez az ügy már a sokadik, ahol az ámokfutásnak közvetlen előzménye volt a pszichiátriai kezelés – így nehéz palástolni az ok-okozati kapcsolatot a pszichiátriai kezelés és az értelmetlen erőszak között.