Szerintem;hulladék;tüntetés;szolidaritás;betiltás;

- Szolidaritás a mélyponton

Október 23-ikán Budapesten betiltottak egy tüntetést. Nem az összest, csak az Operaház előttit, ahol a "hivatalos állami megemlékezésre" sor került. Azt, ahol a "nemzet nagyjai", élükön a köztársasági elnökkel szembetalálhatták volna magukat a tüntetőkkel. Ha egy valódi európai demokráciában bármiféle tüntetést betiltanának, tömegek vonulnának utcára tiltakozó demonstrációkkal, mert ez a demokratikus alapjogok egyik legsúlyosabb megsértése. Az összes demokratikus párt, civilszervezet és szervezetekhez nem tartozó polgárok spontán csatlakozói lennének jelen - szolidaritásból. Tudom, az olvasók egy része fejcsóválva, más részük felháborodottan veti most a szememre, hogy nem történt "betiltás", pusztán csak a területfoglalásban a TEK eredményesebb volt, mint a tüntetés szervezője. Abban is biztos vagyok azonban, hogy az olvasók többsége pontosan tudja, amit én: egy ilyen jogi csavar megtalálása a kormány fejétől kezdve a nagyrészt jogászokból álló apparátusig senkinek egy pillanatig sem okoz gondot - rutinszerűen akadályoznak meg ily módon demonstrációkat, tipornak demokratikus alapjogokat.

A megdöbbenésem éppen ezért nem is magának a betiltásnak, nem is ennek a sötét, a törvényt megkerülő módszernek szól. Egészen másnak. Annak, hogy nemhogy a magyar társadalom, de a magukat a demokrácia védelmezőinek tartó és kikiáltó pártok, meg a hasonló elveket hirdető "ballibnek" nevezett sajtó (beleértve a még létező Klubrációt és az ATV-t) - erről a vérlázító tettről szinte egy szót sem ejtett, pedig teljes felháborodott első oldalaknak, hírműsoroknak erről kellett volna szólnia. A tüntetést - micsoda sokatmondó véletlen - a Szolidaritás nevű egykor jobb napokat látott politikai szervezet kívánta tartani. A demonstráció betiltását az illetékes kormányzati szerv az utolsó pillanatban közölte velük, ezzel megakadályozva, hogy a szervezet máshol tartsa meg azt. Az ilyen trükkökben a mai kormányzat felülmúlhatatlan. De ha semmiféle tiltakozás nincs, ha a szolidaritás szikrája teljesen kiveszett az ellenzékből, ha demokrácia egyik legsúlyosabb sérelmét sem a politikusaik, sem a társadalom már észre sem veszi, akkor a jogfosztó kormányzat minden okkal elégedetten dörzsölheti a kezeit, vigyoroghat a markába. És azt hiheti, hogy ez örökké így lesz. Pedig nem.

Az internetadó bevezetése elleni tiltakozásra szólított fel vasárnap délután az egyik népszerű közösségi oldalon közzétett rövid üzenetében Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális területért felelős alelnöke.