Amennyiben létrejön a találkozó, akkor Edi Rama személyében 68 elteltével érkezik albán miniszterelnök Szerbiába. Az október 23-ra tervezett látogatást november 10-re halasztották, s egyelőre biztosnak tűnik.
Rama tegnap az AP hírügynökségnek nyilatkozva azonban olyan kijelentéseket tett, amelyeknek Belgrád különösebben nem örültek.
Szerbiának és a régiónak is az lenne a legjobb, ha Szerbia mielőbb elismerné formálisan, hogy Koszovó már nem fogja soha az ország részét képezni, mondta az albán kormányfő, s hozzátette, ő maga úgy érzi és véli, hogy ezt már meg is tették, csak nem mondták ki.
Rama azt hangsúlyozta, hogy Albániának és Szerbiának meg kell próbálnia lezárni a több évtizedes kölcsönös ellenségeskedést, ugyanakkor ismételten felszólította Belgrádot, hogy fontja meg a Koszovóval kapcsolatos álláspontját.
A szerb-albán kapcsolatokban tegnap is történelmi pillanat következett be. Megtört a jég, Szerbiába érkezett a koszovói külügyminiszter.
Enver Hoxhaj személyében ugyanis először érkezett Szerbiába hivatalos látogatásra a koszovói diplomácia valamely vezetője. Maga Hoxhaj is történelmi jelentőségűnek minősítette a vizitet és békemegállapodás megkötését sürgette Belgráddal.Arra szólította fel a szerb kormányt, hogy ne akadályozza Koszovó ENSZ-tagságát.
Pénteken Aleksandar Popov, az újvidéki Regionalizmus Központ igazgatója bejelentette: a vajdasági albán pékségek ellen elkövetett támadások nem spontán módon történtek, hanem szervezetten és irányítottan.
Úgy vélekedett, hogy a cél az volt, hogy "visszaállítsák az ország méltóságát, amely a Szerbia-Albánia labdarúgó-mérkőzésen csorbát szenvedett".
Ezt bizonyítja az a tény is, hogy "három napig tombolt az erőszak, és közben szinte senki nem tett semmit" - fogalmazott Popov a Vajdasági RTV-nek nyilatkozva.