A szóvivő elmondása szerint a miniszterelnök a pénteki brüsszeli EU-csúcson "azt nyilatkozta, semmit nem tud a korrupciós ügyről, nem tudja, kik az érintettek, és azt sem tudja, hogy mi a vád az Egyesült Államok részéről".
Úgy folytatta: André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivője azonban "nem sokkal később elmondta, hogy tájékoztatták a külügyminisztert arról, hogy ki az a hat ember, akit korrupciós vád miatt kitiltottak az Egyesült Államokból, és nyilvánvalóan arról is tájékoztatták őket, hogy mi az ügy, amely miatt nem léphetnek be az ország területére".
Gréczy Zsolt kijelentette: e szerint "Orbán Viktor vagy hazudott, vagy hazugsággal vádolja az Egyesült Államokat". Arra az újságírói felvetésre, hogy a miniszterelnök brüsszeli nyilatkozatában a konkrét bizonyítékokat hiányolta, amelyek nélkül nem lehet eljárást indítani, a szóvivő úgy reagált: "gondolom, Orbán Viktor sem feltételezi az Egyesült Államokról mint az egyik legfontosabb szövetségesünkről, hogy valótlan állítások alapján fogalmaznak meg ilyen vádakat".
A DK tehát felszólítja Orbán Viktort, hogy kezdeményezze Polt Péter legfőbb ügyésznél "a nyomozások elindítását". A szóvivő szerint Polt Péternek ezt már hivatalból is meg kellett volna kezdenie. Kérdésre elmondta: azt várják a legfőbb ügyésztől, hogy működjön együtt az Egyesült Államok nagykövetségével, segítsen az ügy tisztázásában, és "ha kell, indítsa is meg a nyomozást".
Gréczy Zsolt hozzátette: azért is aggasztó a helyzet, mert az Orbán-kormány ilyen körülmények között akar egyebek mellett internetadót bevezetni. Az állampolgárokban felmerülhet, hogy "fizessenek-e egy olyan kormánynak, amelyiknek az adóhivatali vezetője éppen elmenekül az országból, és nem hajlandó számot adni arról, hogy bűnös-e egy bizonyos korrupciós ügyben".
Orbán Viktor pénteken Brüsszelben azt mondta, az Egyesült Államok döntése, hogy kiket enged be az országba, azt Magyarország csak tudomásul veheti.
A kormányfő szerint lényegében egy vádról van szó, a bizonyítékok ugyanakkor az amerikaiaknál vannak, állításuk szerint hiteles információik vannak. Ha ezeket átadják, a magyar hatóságok azonnal lépni is fognak - tette hozzá. "Miután Magyarország jogállam, bizonyíték nélkül nem lehet eljárást indítani" - jelentette ki a kormányfő. A kormányfő szerint nem arról van szó, hogy a magyar titkosszolgálatok ne tudnák kideríteni, kiket sújtott az Egyesült Államok beutazási tilalommal, hanem elvi kérdés, hogy aki vádol, annak kell megneveznie az érintetteket.
André Goodfriend péntek délutáni budapesti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy az Egyesült Államok szívesen együttműködik Magyarországgal a korrupció visszaszorításában. Kiemelte: onnan, hogy megpróbálják kitalálni, kiket érint az amerikai beutazási tilalom, el kellene mozdulni a felé, miként tudna a két ország szövetségesként együttműködni a korrupció elleni harcban.
Az ideiglenes ügyvivő a sajtótájékoztatón felidézte, hogy korábban tájékoztatta a Külgazdasági és Külügyminisztériumot a korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalomról.
André Goodfriend október 6-án tájékoztatta a magyar külügyi tárcát arról, hogy bizonyos kormányzati tisztviselők nem utazhatnak az Egyesült Államokba, mert a korrupcióval kapcsolatos elnöki rendelkezés hatálya alá esnének. Az ideiglenes ügyvivő az ügy múlt csütörtöki kirobbanása óta többször is megerősítette, hogy a korrupciógyanú miatt elrendelt beutazási tilalom érintettjének neveit nem hozzák nyilvánosságra, a hat érintettet viszont, akik a kormány alkalmazottai vagy kapcsolatban állnak a kormánnyal, tájékoztatják. Az Egyesült Államokba való beutazás tiltása az Egyesült Államok és az adott személy közötti ügy - mondta a diplomata.