Hozzátette: Orbán nem rejti véka alá antimodern, EU-ellenes vonalvezetését, Putyinhoz és Erdoganhoz hasonlóan támogatottsága dicsőségében fürdik, amelyet "tragikus módon" választások révén szerzett és "tévesen örökkévalónak tekint". Orbán érzékeli és kihasználja az EU szerkezeti gyengeségeit, és egy illiberális állam felépítéséről beszél, az Egyesült Államok viszont ezt megelégelte és megtagadta néhány magyartól a beutazást. Az amerikai lépés "szégyenbe hozza Brüsszelt", ugyanakkor "esélyt is" jelen számára - tette hozzá a szerző, megjegyezve, ha a nagyobb és súlyosabb Oroszország elleni szankciók is kifejtenek hatást, akkor "miért ne lehetne Magyarország ellen is" büntetőintézkedéseket bevezetni. Magyarországnak "szüksége van az EU-ra, de ez fordítva is igaz?" - vetette fel Andrea Siebel.
A Die Welt szerdai számában Boris Kálnoky beszámolt arról, hogy az Egyesült Államok beutazási tilalmat rendelt el állami alkalmazottak ellen, amiből Budapest "botrányt csinál", miközben "egy sokkal nagyobb témáról van szó". Mint írta, a washingtoni vezetés a rendszerváltás óta soha nem fejtett ki olyan nyomást Budapestre, mint jelenleg. Sokkolónak nevezte André Goodfriend amerikai ideiglenes ügyvivő szavait, amelyek arra vonatkoznak, hogy az Egyesült Államok nem tekintené szövetségesének Magyarországot, ha tovább folytatódna a demokrácia aláásása. Washingtonban úgy vélhetik, Budapest túlságosan szoros barátságba került Moszkvával, és meglehet, hogy azért is kell "megrendszabályozni", hogy a kelet-európai térségben más országok ne kövessék a magyar példát - írta Kálnoky.
Úgy tűnik, az Egyesült Államok végleg elvesztette türelmét a magyar kormánnyal szemben - írta a Die Presse című konzervatív osztrák lap szerdán. A szerző, Csekő Balázs szerint sem a diplomáciai lépések, sem a bíráló sajtóhírek nem tudták megállítani a korábbi kelet-európai éltanuló közeledését az ázsiai autoriter hatalmi berendezkedések felé és fokozatos eltávolodását a liberális nyugati értékektől. A civil társadalom Orbán-kormány általi megfélemlítése egyre hangosabban kongatta a vészharangot Washingtonban. Az Ökotárs Alapítvány irodájának egy hónappal ezelőtti megrohamozásával a magyar kormány végleg átlépte a határt, hiszen a civil szféra az Egyesült Államok számára "szent és sérthetetlen". Az amerikai beutazási tilalom szokatlanul kemény lépés, amire szövetségesek között alig van példa, de Magyarország oroszbarát magatartása szintén felháborodást és dühöt váltott ki Washingtonban. Magyarország "putyinizálódik" és nincs kizárva, hogy az Egyesült Államokhoz hasonlóan hamarosan Brüsszel is tettekkel reagál a magyar lépésekre - tette hozzá.
A Spiegel Online Orbán túl messzire megy címmel közölte Keno Verseck írását. A kormányfő a demokráciából a tekintélyelvű berendezkedés felé vezeti országát, amit az Egyesült Államok megelégelt, és beutazási tilalmakról határozott. Ezután "Berlin és Brüsszel következhet". A beutazási tilalommal és az Európai Parlamentben a demokrácia és a jogállamiság magyarországi helyzetéről folytatott vitával kapcsolatban kifejtette, "a nemzetközi politika ismét Orbánra tekint", aminek kiváltó oka a kormányfő "nyíltan antidemokratikus tevékenysége". Úgy vélte, a beutazási tilalom a kelet-európai országok körét tekintve "példátlan" washingtoni lépés, "válasz a növekedő állami korrupcióra".
Precedens nélküli döntésnek nevezte a magyar állampolgárok ellen elrendelt amerikai beutazási tilalmat a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális lengyel lap csütörtökön. A szerző, Michal Kokot szerint a szankciók mögött több húzódik meg, mint korrupció: Washington így figyelmezteti a magyar kormányfőt, ne építse tovább "az autoriter jellegű állammodellt". Mint írta, Magyarországon "rendszerjellegűvé vált a korrupció".
A magyar kormány kész kivizsgálni az Egyesült Államok által megfogalmazott korrupciós állításokat, amelyek nyomán Washington megtiltotta több magyar hivatalos személy beutazását, ugyanakkor az amerikai diplomaták nem készségesek abban, hogy ismertessék a vádak mögött álló részleteket - írta szerdán internetes kiadásban Szijjártó Péterre hivatkozva az amerikai USA Today napilap. A külgazdasági és külügyminiszter ugyanakkor leszögezte, tovább szeretne lépni a két ország közötti diplomáciai csetepatén. "Az Egyesült Államok a barátunk. Az Egyesült Államok a legszorosabb szövetségesünk. Miért mondjak negatív dolgokat?" - mondta Szijjártó, aki szerint a súrlódás "nagy belső vitát" kavart Magyarországon. Kifogásolta, hogy kormánya semmilyen részletet nem kapott az Egyesült Államoktól a beutazási tilalommal kapcsolatban. "Nem tudjuk, hogy hányan vannak, kik azok és miért (vádolják őket)" - jelentette ki.
A lap szerint az amerikai külügyminisztérium először a vízumügyek titkosságára hivatkozva elzárkózott a részletek közlésétől, ám később rámutatott, hogy az információk Magyarországon hozzáférhetők a civil szervezetektől, amelyek a kormányzati átláthatóság fenntartását tekintik feladatuknak. Szijjártó kijelentette, a kormány sikeresen, jó irányba fordította az ország megtorpant gazdaságát, ami sikertörténet a pénzügyi problémákkal küzdő Európai Unióban. Victoria Nulanddal való találkozójukon hangsúlyozta, hogy "zéró toleranciával viszonyulunk a korrupcióhoz. Harcolunk a korrupció ellen. Örömmel együttműködünk az Egyesült Államokkal a korrupció elleni küzdelemben. Az egyetlen dolog, amire szükségünk van, az a hiteles információ."