Családja közlése szerint az elkövető, Abed el-Rahman Saludi, röviddel ezelőtt szabadult ki egy izraeli börtönből, ahol 14 hónapig tartották fogva. A Hamász egy 1988-ban megölt bombakészítője, Mohijedine Sarif unokaöccse volt.
Az izraeli kormány palesztin terroristának nevezte a támadót. Benjamin Netanjahu miniszterelnök megerősítette a biztonsági intézkedéseket Jeruzsálemben. Azt állította, Mahmúd Abbász palesztin elnök is bátorítja az erőszakot. Avigdor Lieberman izraeli külügyminiszter összefüggést látott a szerdai ottawai és a jeruzsálemi merénylet között, szerinte mindkettő az iszlám radikalizálódását mutatja.
Nem késett a palesztinok válasza. Nabil Abu Rudeina, a Palesztin Hatóság elnöke szerint Izrael a hibás a terrorakció miatt, s Netanjahu kormánya idézte elő az izraeliek és a palesztinok közötti ismét feszültebbé vált viszonyt. "Az egész világ ellenzi az izraeli megszállást, s mind több állam ismeri el a palesztinok önrendelkezését" - hangoztatta. A radikális Hamász pedig "természetes válaszreakciót" emlegetett.
Múlt héten egyébként Mahmúd Abbász azt közölte, miután részt vett a Gázai övezet újjáépítését biztosító kairói donorkonferencián, hogy John Kerry amerikai külügyminiszternek ígéretet tett arra: 2015 végéig "nem lesz semmiféle erőszak és erőfeszítéseket teszek a rend fenntartásáért". Hozzátette, továbbra is az ENSZ Biztonsági Tanácsához (BT) akarnak fordulni, hogy az ismerje el a palesztin államot az 1967-ig érvényben lévő tűzszüneti vonalak között.