hulladék;USA;Szijjártó Péter;Victoria Nuland;Magyarországi korrupció;

- Amerikai külügy: Hitelesek a korrupcióról szóló információk

Hiteles információk alapján megalapozottak az amerikai beutazási tilalmak - ezt Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője közölte, miután Szijjártó Péter külügyminiszter kedden Washingtonban találkozott Victoria Nuland európai és eurázsiai ügyekért felelős amerikai külügyi államtitkár-helyettessel. 

A helyettes szóvivő közlése szerint a megalapozott információk több forrásból is hozzáférhetőek, így a (törvényesség felett őrködő) civil szervezetektől, a közérdekű bejelentőktől és a civil társadalmi csoportoktól. De Victoria Nuland a washingtoni személyes találkozóján sem mondott több információt az úgynevezett kitiltási ügyről a magyar külügyminiszternek.

Marie Harf beszámolója szerint Victoria Nuland és Szijjártó Péter megállapodott abban, hogy együttműködnek a demokráciával, a korrupcióval és a beruházási légkörrel kapcsolatos aggályok orvoslásában. A szóvivő közleménye tudatja: a beutazási tilalmat a 7750-es elnöki proklamáció égisze alatt vezették be, amely felhatalmazást nyújt a vízum megtagadására "olyan jelenlegi és volt kormányzati tisztségviselőktől, akik közhivatalnoki korrupció részesei." 

Szijjártó Péter a távirati irodának azt mondta, hogy amerikai részről egyebek mellett elismeréssel szóltak Magyarország afganisztáni szerepvállalásáról, NATO-csúcson tett vállalásairól és Ukrajna irányába végzett gázszállításairól is.

Szigorúbb fellépésre számíthat az új Európai Bizottságtól a jogállamellenes, demokratikus alapjogokat sértő intézkedései kapcsán a magyar kormány. Ez volt legalábbis a tegnap esti európai parlamenti (EP) plenáris magyar-vita legtöbb felszólalójának óhaja. A néppárti Frank Engel minapi bírálatain is súlyosbított, amikor kijelentette: a „liberális kereszténydemokrata modell” elfogadható Európa számára, az Orbán-féle „illiberális kereszténydemokrácia” viszont nem.