Az I. világháború;Belgium;I. világháború;

- Halotti beszéd Belgiumról

Belgiumból körülbelül egy millió ember, az ország lakosságának egy hetedrésze elmenekült. A gazdag emberek kicsiny csoportját nem számítva, ezek az emberek földönfutók és koldusok.

A belga kormány elmenekült az országból és székhelyét Guernsey szigetére tette át, amelyet az angol kormány kölcsönzött oda elárult és föláldozott szövetségesének.

A belga katonaköteleseket az idegen területen működő belga kormány fegyverbe szólította, de azzal, hogy Franciaországban, Bordeaux-ban jelentkezzenek.

A belga várak egymásután német kézre kerültek. A belga hadsereg létezése megszűnt. A világháború első nagy politikai halottja: Belgium, ravatalra került.

Talán még soha, amióta az emberek államokká szervezkedtek, ilyen gyors és alapos politikai kivégzésnek szemtanúi nem voltak. A belga államot a háború első tíz hetében kivégezték a németek és kivégezték saját barátai és szövetségesei. Belgium ma mindennek híjával van, ami az állam lényegét teszi. Híjával van elsősorban annak az alapnak, amire az állam építve van: a területnek. Belgium területe a németeké. Kormánya nincsen. Az államhatalom eszközei: hadsereg, közigazgatás, igazságszolgáltatás — mindez elveszítette régi alapját és az újat még nem találta meg. Az erősebb jogán a német hadsereg ma az úr Belgiumban és a kard az egyetlen törvény Belgiumban.

Népszava 1914. október 22.