Moszkva;vnukovói repülőtér;Total olajcég;Christophe de Margerie;magángép;Vlagyimir Markin;

- Hibázott a vnukovói repülőtér személyzete

Franciaország is szakértőket küld Moszkvába a Total olajcég elnök-vezérigazgatója, Christophe de Margerie halála körülményeinek kivizsgálására. A vállalatvezető magángépe hétfőn, pár perccel éjfél előtt felszállás közben, a sűrű ködben hókotrónak ütközött a vnukovói nemzetközi repülőtéren. De Margerie és a gép háromfős francia személyzete életét veszítette.

Az orosz vizsgálat első megállapításai szerint "bűnös hanyagság" okozhatta a balesetet. Vlagyimir Markin, a közvetlenül Vlagyimir Putyinnak jelentő vizsgálóbizottság vezetője úgy nyilatkozott, a repülőtér személyzete nem koordinálta a tevékenységeket, ez vezetett a tragédiához.

A repülőtéren 350 méteres volt a látótávolság, tették közzé. A hókotrót vezető dolgozó a hírek szerint ittas volt, de hibázhatott a légiirányítás is. Markin kilátásba helyezte, hogy a repülőtér több magasrangú vezetőjét felfüggesztik.

Putyin orosz elnök a francia köztársasági elnöknek írt táviratában közölte, "sokkolta" a baleset híre, részvétét fejezte ki a családnak, s megjegyezte: de Margerie "országunk igaz barátja volt". Orosz lapok szerint a Total-főnök Dmitrij Medvegyev orosz kormányfő vidéki dácsájában tárgyalt

"Christophe de Margerie egész életét a francia iparnak, a Total csoport felépítésének szentelte, irányításával a vállalat a világ vezető társaságai közé emelkedett" - méltatta közleményében Francois Hollande az elhunytat. A Total-vezér nagyvonalú mecénás, független, eredeti személyiség volt, aki odaadóan szolgálta hazáját - olvasható az Elysée-palota közleményében.

A 63 éves de Margerie, akit csak „Mr. Moustache” néven emlegettek tekintélyes bajuszáról, 2007 óta állt Európa harmadik, a világ ötödik legnagyobb olajtársaságának élén. 1974-ben lépett be a céghez, 1995-ben lett a Total közel-keleti leánycégének igazgatója.

A Totalnak 50 államban vannak érdekeltségei, Oroszország egyik legnagyobb külföldi befektetője. A cég közölte, biztosítani tudják a vállalat működését, az igazgatótanács a következő napokban új elnök-vezérigazgatót választ.

A sajtó munkatársainak tartott – de több érdeklődő képviselő által is figyelemmel kísért – hétfői médiaügyi meghallgatás után kedd este az Európai Parlament plenáris ülésen vitatja meg a magyar demokrácia helyzetét is. A Demokrácia, jogállamiság és alapjogok Magyarországon című vita előreláthatólag negyed 9 után kezdődik és mintegy ötven percig tart majd.