Catherine Ashton, az Európai Unió leköszönő, de még hivatalban lévő külügyi és biztonságpolitikai főképviselője újságírói kérdésre közölte, hogy a tanács a helyszíni fejlemények függvényében dönt majd, s bár látható némi fejlődés, a folyamat törékeny, és mélyen aggasztó jelenségek is vannak.
A külügyminiszteri tanácskozást megelőzően Bronislaw Komorowski lengyel államfő a Rzeczpospolita című lengyel napilapnak adott interjúban kijelentette - az Oroszország ellen hozott nyugati szankciók visszavonásának feltételéül a Krím félsziget visszaadását kell szabni. A lengyel elnök a szankciók hatását ugyan korlátozottnak, de pozitívnak minősítette. Fontos az Európai Unió egységes álláspontjának fenntartása az ukrán válsággal kapcsolatban, annak ellenére, hogy „a közeljövőben ez próbatételnek lehet kitéve”, mondta a lengyel államfő. Komorowski azt is hangsúlyozta, nem ért egyet azzal az állásponttal, hogy a NATO szempontjából az ukrán válságnál súlyosabb az Iszlám Állam problémája.
Az uniós külügyminiszterek tanácskozása idején Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Moszkvában a külpolitikának szentelt nyílt előadást tartott. Állította, az Oroszország elleni nyugati szankciók ellentmondanak az EU érdekeinek, kárt okoznak Európának, azokat Washington nyomására vezették be. Moszkva meg van győződve arról, hogy a konfrontáció kibontakozása az euro-atlanti térségben zsákutcába vezet.
Az orosz diplomácia vezetője optimistának bizonyult. Úgy vélekedett, hogy egyre többen támogatják az EU és Oroszország közötti párbeszédet.