Az egészségügyért felelős államtitkár az ágazat jövő évi költségvetésével kapcsolatban annyit mondott: a háziorvosok többletfeladatainak ellátására tízmilliárd forintnál több pénz jut jövőre, és ezen kívül "egy jelentősebb összeg áll rendelkezésre" a kórházak adósságának rendezésére egy megfelelő finanszírozási és strukturális átalakítás mellett. Az alapellátási rendszert új alapokra helyezik, erősödni fog az állami szerepvállalás, de mind a finanszírozás, mind a feladatellátás kompetenciája változni fog, amihez többlettámogatást fog adni a kormányzat.
Zombor Gábor nem részletezte, miben áll majd az "állami szerepvállalás" erősödése, illetve számszerűsítve mit jelent, hogy többletforráshoz jut az ágazat.
A Népszabadság írta idén augusztusban: könnyen megeshet, hogy az egészségügyet működtető mamutintézmény, a GYEMSZI a jövőben a kormányhivatalok alá tartozik majd. György István fővárosi kormánymegbízott előzőleg a kormányhivatalok feladatait bővítő tervezeteket ismertette, mint mondta: a Miniszterelnökség ötven olyan ügykört vizsgál, amelyek a kormányhivatalokhoz kerülhetnek.
"Őt nem lehet forrásbővítésre presszionálni" - ezt közölte Orbán Viktor a Magyar Orvosi Kamara (MOK) vezetőségével amikor a régi-új kormányfő fogadta a köztestület elnökét és alelnökét - ezt a Népszava írta a parlamenti választásokat követően. A Fidesz előző 4 éves kormányzása idején ismét 4 százalék körülire esett a magyar egészségügy GDP-arányos közfinanszírozása, több mint 20 milliárd forinttal nőtt a közvetlen kormányzati fenntartásba vett kórházak adóssága, ami így április végére meghaladta a 64,4 milliárd forintot. Ma már az Orbán-kormány saját adatai szerint is 60 ezernél is több beteg vár a szükséges ellátásra, sőt, a kabinet nem tudta kozmetikázni azt sem, hogy egyre kevesebb ellátást végeznek el a kórházak, amelyekből nemcsak a szakemberek, hanem az eszközök és a gyógyszerek is egyre gyakrabban hiányoznak - írta lapunk.
Zombor Gábor most a Kossuth rádiónak adott interjújában azt mondta: cél, hogy magasabb szintű ellátást biztosítsanak a háziorvosok, amihez szorosan kapcsolódnak majd a népegészségügyi feladatok. A kórházak adósságának rendezéséről szólva az államtitkár közölte, hogy részletes program készült a kormányzati megbeszélésen, amelyet jóváhagyott a kormány, ennek megfelelően van esély és lehetőség arra, hogy egy egyszeri konszolidáció mellett az adósság újratermelődését is megállítsák.
"Ez egy nagyon hosszú, több hónapon át tartó, mély szakmai munkát igénylő feladat lesz, de a felhatalmazást megkaptuk" - tette hozzá. Az államtitkár részletekbe nem bocsátkozott, annyit azonban elárult, kórházbezárásra nem kerül sor, és a kormány evidenciának tartja, hogy a társadalombiztosítási alapon működő állami egészségügy teljes egészében ingyenes lesz, plusz fizetési kötelezettség a betegeket nem fogja terhelni.