pokolgép;Barack Obama;Iszlám Állam;milicisták;Kobani;Julie Bishop;

Több robbantás rázta meg Kobanit FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/GOKHAN SAHIN

- Harcok Kobaniért

Heves harcok folytak hétvégén a szíriai-török határon fekvő Kobaniban. Az Iszlám Állam (IS) milicistáinak támadásait a város kurd védői visszaverték.

Az IS szombaton erősen ágyúzta a kulcsfontosságú várost, s két autóba rejtett pokolgépet is felrobbantottak Kobaniban. A londoni székhelyű Szíriai Emberi Jogi Megfigyelő Csoport legalább 48 robbantásról számolt be. Az Egyesült Államok és koalíciós partnerei múlt héten intenzívebb légicsapásokat hajtottak végre az IS erői ellen. A helyszínen levő újságírók vasárnap minden eddiginél keményebb, utcáról-utcára, házról-házra folyó harcokat jelentettek.

A megfigyelő csoport értesülései szerint az elmúlt két napban az IS legalább hetven milicistája esett el a harcokban. Ezt a szomszédos Tel Abjab város kórházából is megerősítették, oda szállították ugyanis a holttesteket. A koalíciós légierő a Kobanit támadó IS-erők mellett az Iszlám Állam kezén lévő olajlétesítményeket is célba vette, legalább 11 finomítót és gyűjtőhelyet bombáztak a hét végén. Irakban az IS kezén lévő Bajdzsi város visszavételére indult iraki kormányerők támadásához nyújtottak légitámogatást.

Szíriából már többszázezren menekültek át a török határon az IS előrenyomulásától tartva. Törökországban legalább 1,5 millió ember keresett menedéket, csak Kobaniból 200 ezren távoztak. Barack Obama amerikai elnök hétvégén telefonon beszélt a török államfővel, s köszönetet mondott Recep Tayyip Erdogannak a menekültek befogadásáért. Törökország továbbra sem hajlandó bekapcsolódni a harcokba a kurdok oldalán.

Julie Bishop ausztrál külügyminiszter vasárnap ugyanakkor bejelentette, hogy az iraki kormánnyal kötött megállapodás alapján ausztrál különleges erőket vetnek be az Iszlám Állam ellen. Tony Abbott ausztrál kormányfő szerint ezek az erők már szeptember közepe óta várakoztak az Emirátusokban, mivel nem sikerült véglegesíteni Bagdaddal a szükséges biztonsági egyezményt.

Nepálban befejeződött a kutatás a hóviharban szerencsétlenül járt hegymászók után, már nem remélik, hogy bárkit is sikerül még életben találni a hó alá temetett turisták közül.