A jelenleg hatályos brit törvények szerint fél év elzárással sújtható az, aki az interneten becsmérlő megjegyzéseket tesz másokra, de egy most nyilvánosságot kapott törvénytervezet szerint a maximálisan kiszabható büntetés hamarosan 2 évre emelkedhet.
Az internetes trollokra kiszabható büntetést módosító javaslatot azt követően nyújtották be, hogy egy tévébemondót, Chloe Madeley-t inzultáltak a Twitter-oldalán. A bemondónő azt követően került a trollok célkeresztjébe, hogy védelmébe vette édesanyja álláspontját egy nemi erőszak ügyében. Véleményére reagálva Twitter-oldalán többen azt írták, bárcsak őt is megerőszakolná valaki, hogy tudja, miről beszél.
Madeley édesanyja, Judy Finnigan, aki maga is tévészereplő, egy talk show-ban beszélt Ched Evans futballista bortányáról; Evans-t 2012-ben elítélték egy tizenéves lány ellen elkövetett nemi erőszakért, hamarosan szabadulhat. Madeley anyja szerint engedni kellene, hogy visszatérjen a focipályára, hiszen megbűnhődött a tettéért, ami ráadásul nem is volt erőszakos, és még csak testi sérülést sem okozott.
Madeley-t édesanyja álláspontja melletti kiállása miatt kezdték támadni, mire családja pert helyezett kilátásba a szerintük „rendkívül ijesztő és gyáva” megjegyzések miatt. A brit igazságügyi miniszter ezt követően döntött úgy, hogy módosítja a netes trollok elleni törvényt, egyúttal hozzácsapja a javaslathoz az úgynevezett „revenge porn” közzétételét büntető passzust is. Utóbbi tevékenységet – azaz a pornografikus tartalmak (fotók, videók) bosszúból és a másik fél megalázásának szándékával történő internetes közlését – szintén 2 év szabadságvesztéssel büntetnék.
A szakértők szerint a trollkodás függőséget okozhat; a másokat megalázó, bántó üzenetek posztolása és azok fogadtatása miatt érzett szadisztikus örömnek és a véleményformáló hatalom érzésének nehéz ellenállni. Ha valaki egyszer rákapott az ízére, főleg, hogy a trollok anonim módon tehetik mindezt, ezért úgy érezhetik, senki nem fogja őket felelősségre vonni tetteikért, mi több, azok nem is minősülnek igazi támadásnak, hiszen nem többek netes odamondásoknál.
Forrás: vs.hu