A Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, hogy a bolgár jármű péntek délután jelentkezett belépésre, a rendőrök a raktér átvizsgálása során körülbelül 800 kilogrammnyi, mintegy 25 ezer darab kecskerákot találtak ládákban elhelyezve. Ez a rákfaj Magyarországon védett, a két bolgár állampolgárságú férfi nem rendelkezett a rákok behozatalához szükséges okmányokkal.
A rendőrség lefoglalta az egymilliárd forintot meghaladó eszmei értékű állatokat. A sofőrt és utasát, az 59 éves S. I.-t és fiát, a 29 éves S. D.-t a rendőrök természetkárosítás megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vették. Az eddigi adatok szerint a gyanúsítottak Belgiumba vitték volna a rákokat.A kecskerák ehető állat.
A lefoglalt kecskerákokat ideiglenesen a Szegedi Vadasparkban helyezték el. Veprik Róbert igazgató elmondta, hogy a nagyméretű édesvízi rákok, mint a folyami és a kecskerák, kedvelt csemegéi a francia és belga konyháknak. Az igények kielégítésére Kelet-Európából és Törökországból szállítanak nagy tömegben rákokat nyugatra, azonban ezek a fajok a természetvédelmi helyzetük miatt Magyarországon védettek.
Az általában 15 centiméteres hosszúságú, de akár 30 centisre is megnövő kecskerákok eszmei értéke egyedenként 50 ezer forint. Ahogy azonban egyetlen magyarországi állatkert vagy mentőközpont, úgy a Szegedi Vadaspark sincs felkészülve 25 ezer rák tartására, így a védett állatok sorsáról mielőbb dönteni kell.
Egykor Magyarország is "ráknagyhatalomnak" számított Európában, köszönhetően a vizes élőhelyek gazdagságának. A nagyméretű hazai rákok - a folyami, a kövi és a kecskerák - száma az idők folyamán jelentősen megcsappant, elsősorban az Amerikából behurcolt fajok - cifra és jelzőrák - által terjesztett – a köznyelvben rákpestisként emlegetett - gombás megbetegedés miatt. Emiatt is vált fontossá, hogy az őshonos rákfajokat védetté nyilvánítsák.