Örömünnepet ültek október elején az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának tagjai, miután a toryktól átállt Douglas Carswell képviselő révén megszerezték első parlamenti mandátumukat egy időközi választáson, Clactonban. Egy másik választókerületben, Heywood and Middletonban alig maradtak le a győztes Munkáspárt mögött: a Labour 41, az UKIP 39 százalékot ért el.
Az erősödő bevándorlásellenes érzelmeket meglovagoló tömörülés már a következő "trófea" megszerzésére készül: november 20-án a Rochester and Strood-i időközi választáson egy újabb átcsábított tory honatya, Mark Reckless révén ismét az élen végezhetnek. A Survation intézet felmérése szerint az UKIP e kenti körzetben 40 százalékon áll, a konzervatívok 31, a Munkáspárt 25 százalékra számíthat, a Liberális Demokrata Párt 2 százalékkal szinte megsemmisülni látszik.
Nigel Farage, a diadalmas pártvezér már a héten teljes erőbedobással kampányolt a két "dezertőr" tory - Carswell és Reckless - oldalán.
A konzervatív képviselők kiáramlásától tartó David Cameron csütörtökön maga is Kentbe utazott, s hogy elejét vegye a fenyegető lavinának - egyre keményebb hangot üt meg, az uniós szabályozás újratárgyalását, a bevándorlás erőteljes korlátozását követelve. A tory párt a következő hetekben aktivisták hadseregét küldi Rochester and Stroodba, hogy a konzervatív választókat eltántorítsák az UKIP-tól. Nick Clegg, a liberális demokrata pártvezér szerint "elvakítja a torykat a pánik" a közelgő időközi voksolás előtt.
Riasztó elemzést tett közzé a napokban a The Guardian című lap. A legutóbbi két időközi választás adatai alapján arra jutottak, hogy legalább 30 mandátum megszerzésére lehet esélye Farage szélsőséges pártjának. Igaz, ezek közül várhatóan csak ötöt tud majd ténylegesen is elhódítani: Farage várhatóan nyer Thanet South-ban, de a jelenleg konzervatív Boston and Skegness, illetve Thurrock mandátumát is elviheti az UKIP, Clacton és a munkáspárti Great Grimsby mellett. Ezeken a helyeken kívül még legalább tíz körzetben komoly eséllyel indulhatnak az UKIP jelöltjei, s további 15 posztra is veszélyesek lehetnek.
Sokáig úgy vélték, az UKIP időszakos jelenség lehet, "egyszemélyes-együgyes" párt, de mostanság úgy látszik, ha így folytatja, harmadik erővé tornászhatja fel magát a brit politikai színtéren. Farage hívei libertariánusként határozzák meg magukat, egyformán gyűlölik mindkét hagyományos nagy pártot. A jobboldali populista tömörülés 2010-ben még csak a választók 3 százalékának szimpátiáját nyerte el. Egy friss IPSOS-Mori-felmérés szerint ugyanakkor a Labour (33), a konzervatívok (30) mögött az UKIP már 16 százalékos támogatottsággal büszkélkedhet.
A tekintélyes gazdasági hetilap, az Economist szerint az UKIP emelkedése többet árt a toryknak, mint a Munkáspártnak, de az utóbbiak is aggódhatnak: a "protest" szavazatot leadni akarók elsősorban nem az ellenzékben lévő Labourt erősítik. Az idősebb, fehér, kékgalléros választók a legfogékonyabbak az elszigetelődést, az EU-ból való kilépést hirdető UKIP szlogenjeire. Ez pedig akár a munkáspárti bázis egy részének elszivárgását is előrevetítheti. Egyelőre nem sok foganatja van Cameron riogatásának sem, a tory kormányfő szerint aki az UKIP csábításának enged, a Munkáspártot fogja hatalomra segíteni 2015-ben.