Angela Merkel csütörtökön Berlinben a törvényhozás alsóházában (Bundestag) a milánói Ázsia-Európa Találkozón (ASEM) és a jövő heti uniós csúcson képviselendő német álláspontot ismertető beszédében kiemelte: előfordulhat, hogy nem az uniós tagállamok állam-, illetve kormányfőit összefogó Európai Tanács következő ülésén véglegesítik az úgynevezett klíma- és energiapolitikai keretprogramot, hanem csak később.
Türelemre és kitartásra van szükség, mert valamennyi tagállam helyzetét és lehetőségeit figyelembe véve kell dönteni a célokról - tette hozzá.
Németország kész támogatni a gazdaságilag gyengébb tagállamokat az energiarendszerek modernizálásában, és akár a kötelező mértéket meghaladó előrelépést is vállal, de minden tagállamtól "méltányos hozzájárulást" vár el a közös erőfeszítésekhez - hangsúlyozta Angela Merkel.
Az Európai Bizottság javaslata szerint 2030-ig 40 százalékkal kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest, a megújuló forrásból származó energia arányát pedig 27 százalékra kell emelni az energiafogyasztásban.
Angela Merkel a csütörtökön kezdődő ASEM-mel kapcsolatban elmondta, hogy a globális kihívásokra csak nemzetközi együttműködéssel lehet megfelelni, ezért a kétnapos milánói rendezvény fő témái az ukrán válság, az ebola megfékezését célzó erőfeszítések és az Iszlám Állam (IÁ) dizshadista terrorszervezet elleni nemzetközi összefogás lesznek.
Az ukrán válsággal kapcsolatban a kijevi kormány és a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadárok közti tűzszüneti megállapodás betartatására szólította fel Moszkvát. A válság enyhítéséhez "a döntő hozzájárulást Oroszországnak kell megadnia" - fogalmazott.
Kiemelte, hogy az ukrajnai helyzet továbbra is "nagyon súlyos", a szeptemberi minszki tűzszüneti megállapodás óta több mint háromszázan haltak meg a válságövezetben. Az Oroszország elleni nyugati szankciók bevezetése elkerülhetetlen volt, de a büntetőintézkedések nem zárják ki a párbeszédet, ezért továbbra is keresni kell a dialógus lehetőségét Oroszországgal - tette hozzá, megjegyezve, hogy Petro Porosenko ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is megbeszélést folytat majd az ASEM alkalmából.
Az euróövezeti adósságválsággal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a kilábalás lassan halad, az övezet gazdasága továbbra is bizonytalan helyzetben van, ezért rendkívül fontos a szigorú költségvetési politikát előíró stabilitási és növekedési paktum betartása. Merkel kétszer megismételte, hogy mindenkinek igazodnia kell az egyezmény előírásaihoz, amivel elsősorban Franciaországra célozhatott, tekintve, hogy az euróövezet második legnagyobb országa várhatóan csak 2017-ben szorítja államháztartási hiányát a hazai össztermék (GDP) 3 százalékában megszabott felső határ alá.