Mint ismert, a ma 27 éves S. Ábel a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen több diáktársának megölésére készült 2006 és 2010 között. A vádirat szerint a vádlott egy sportlövész-egyesületbe is belépett, ahol engedélyeket szerzett, majd 2009 őszén legálisan lőfegyvert vásárolt.
Ekkor arra készült, hogy az egyik nagy bevásárlóközpontban levő legalább huszonkét embert. A vádirat megemlíti, hogy S. Ábel egyetemi csoporttársai a fiú blogján olvasottakból valamint korábbi, külföldi iskolai mészárlásokat dicsőítő megnyilvánulásaiból arra következtettek, hogy iskolai lövöldözésre készül, ezért értesítették a hatóságokat. A vádlott a rendőrségen kezdetben részletesen beszélt a tervezett cselekményekről, később azonban már tagadta bűnösségét.
S. Ábelt az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék kétrendbeli emberölés előkészülete, garázdaság és súlyos testi sértés miatt tavaly ítélte nem jogerősen két és fél év szabadságvesztésre. Ez ellen az ügyész súlyosításért, a védő felmentésért fellebbezett, mondván, hogy a nyomozás elején ügyvéd nélkül rögzített vallomás nem használható fel bizonyítékként.
Tegnap a másodfokú eljárásban az ügyész ismét lényeges súlyosítást indítványozott, az ügyvéd viszont felmentést vagy új elsőfokú eljárást kért.
Felszólalásában a vádlott a bűnüldöző hatóságok eljárását kritizálta, az utolsó szó jogán pedig annyit mondott: "máig nem fér a fejembe, hogy bűnös lennék". A másodfokú bíróság végül alapjaiban változtatta meg az élet elleni cselekmény és a garázdaság minősítését, és mindezt a jóval enyhébben büntetendő közveszéllyel fenyegetésként értékelte.
Nehrer Péter tanácselnök szóbeli indoklásában kitért arra is, hogy S. Ábel beszámítási képessége enyhe fokban korlátozott, ami szintén indokolttá teszi a büntetés enyhítését.
A bíró szerint az eljárás hátterében az is meghúzódhat, hogy a magyarok próbálnak "szert tenni" egy tömeggyilkosságra készülő elkövetőre, abból a megfontolásból, hogy "mi sem vagyunk alábbvalóak", mint más nemzetek, ahol ilyen cselekmények történnek, és ebben a média is közreműködik.
"Sajnálatos, ha a bűnüldöző hatóságok és a bíróság partner mindebben" - jelentette ki a bíró, hozzátéve: S. Ábel esetében komolynak, konkrétnak és közvetlennek csupán a közveszéllyel fenyegetés tekinthető, az emberölés előkészülete nem.
A bíróság jelentősen mérsékelte a bűnügyi költséget: kimondta, hogy az ötven nap szellemi munkakörben letöltendő közérdekű munkát S. Ábel évekig tartó előzetes letartóztatásával és házi őrizetével letöltöttnek kell tekinteni, mi több, még neki jár kártérítés.
Futó Barnabás, S. Ábel védője az ítélethirdetés után azt emelte ki, hogy a tábla korrekt döntése "helyre tette" az ügyet, szerinte ugyanis hiba védencét egy "kis súlyú vétség" miatt meghurcolni.