Mint megírtuk, Tényit - a belvárosi Fidesz-szervezet tagját - csak szeptember 12-én hallgatták ki először az NNI gazdasági bűnözés elleni főosztályán. Tényi vallomásában csak a Magyar Nemzet június 23-i cikkét és Csepreghy Nándor - a Miniszterelnökség helyettes államtitkára - nyilatkozatát ismertette a nyomozókkal.
Vallomásából az is kiderült, hogy pusztán azért tett feljelentést a Fővárosi Főügyészségen, mert a napilap cikkében azt olvasta, hogy korábbi munkáltatója, a SZERSA Oktatási Központ vezetője, Matiszlovicsné Horváth Éva is tagja volt a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatairól döntő bírálóbizottságnak. Matiszlovicsné még 2013 januárjában kirúgta a tanárként a szervezetnél dolgozó Tényit, mert rendszeresen politizált óráin.
A férfinak - vallomása szerint - azért vált gyanússá Matiszlovicsné, mert dolgozott pályázatíróként is, és "szerezhetett esetleg a SZERSA részére is pénzt így, mind nemzetközi, mind uniós, mind magyar pénzalapból származóan". Vagyis Tényi - mint később a vs.hu-nak elmondta - eredetileg nem is az Ökotárs, hanem "a SZERSA-t illetően tett bejelentést" költségvetési csalás gyanújával.
Ennek ellenére az ügyészség július 15-én már sikkasztás gyanújával rendelt el feljelentés-kiegészítést, amellyel az V. kerületi rendőrkapitányságot bízta meg. Pedig Tényi komolytalan feljelentésén kívül akkor elvileg még semmilyen más információ nem lehetett a birtokukban, és a tanárt sem hallgatták még ki. Értesülésünk szerint az Ökotárshoz csak július 30-án érkezett meg az V. kerületi rendőrség - július 25-én kelt - levele, amelyben azokat az iratokat, szerződéseket kérték ki, amelyek alapján az Ökotárs jogosult a Norvég Alap támogatásainak szétosztására.
Továbbá kérték, hogy a "támogatások kritériumrendszerét kijelölő" iratokat is adják át, valamint azokat a dokumentumokat, amelyek már a konkrét támogatások odaítélése után keletkeztek. Utóbbiakat csak részlegesen adták át, mivel egy részük nyilvános, a többi viszont személyiségi jogi okokból nem volt átadható. Az ORFK azonban nem várta meg az Ökotárs iratait, és az ügyet már ezt megelőzve az NNI hatáskörébe utalta. Az irodának augusztus 14-ig volt lehetősége dönteni a nyomozás elrendeléséről, amelyet végül az alapítványi dokumentumok ismerete nélkül tett meg. Az is kérdés, miért nem tudott arról az ORFK, hogy a belvárosi rendőrkapitányság már adatokat kért be az ügyben.