A főiskolán kifejlesztett természetes szert idén sikeresen alkalmazták a Kiskunsági Nemzeti Park (KNP) területén - mondta dr. Pölös Endre botanikus, a Kecskeméti Főiskola docense és a kutatások vezetője a sajtótájékoztatón.
Elmondása szerint a kertészeti karon már évek óta folynak a parlagfűvel kapcsolatos kutatások, idén azonban a KNP javasolta: próbáljanak meg olyan biológiai módszert bevetni a parlagfű ellen, ami hatékonyan visszaszoríthatja az agresszív növényt, de a környezetet nem károsítja - a nemzeti parkban ugyanis kémiai növényvédő szer nem alkalmazható.
Pölös Endre elmondta, hogy a főiskolán zajló, parlagfűvel kapcsolatos kutatások egyik területe éppen arra keresi a választ, hogyan lehetne más növények hatóanyagait a parlagfű ellen fordítani, illetve úgy felhasználni, hogy ugyanúgy viselkedjenek a parlagfűvel, ahogy a parlagfű viselkedik más növényekkel szemben.
"A természetes hatóanyag nem kevésbé mérgező, de megvan a természetes lebomlási láncolata, és nem dúsul fel az élővizekben és a talajban. A Kiskunsági Nemzeti Park kísérleti területén a módszer látványos eredményeket hozott.
A kezelt parcellán a parlagfű eltűnt és visszaállt a természetes vegetáció" - számolt be az eredményekről a kutató, hozzátéve, hogy bizonyított hatékonysága ellenére a kifejlesztett szer széleskörű használata is engedélyhez van kötve, amelynek megszerzése szintén pénzt és időt igényel.
Mindemellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a "hagyományos", mechanikai úton - vagyis kaszálással - történő parlagfű irtással csak rontunk a helyzeten: a növény ugyanis "rendkívüli sarjadzó képességgel rendelkezik , és egy helyett akár tíz másik is képes kifejlődni ugyanott.
Vagyis ezzel a módszerrel csak provokáljuk a növényt. A kihúzás segítene, illetve - ha a kecskeméti kísérletek beválnak - akkor a biológiai védekezés lesz az igazi fegyver a gyomnövény ellen" - vélekedik a botanikus. Az elért sikereket Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét új polgármestere is üdvözölte.
Elmondása szerint a városban mintegy kétmillió négyzetméternyi közterületen kell felvenni a küzdelmet a parlagfű ellen, az adatok szerint a város területének 20-30 százaléka szennyezett parlagfűvel.
A polgármester asszony azt is elmondta, hogy a városvezetés partner lesz a környezetbarát védekezési módszer jövőbeli alkalmazásában: a jövő évi költségvetés tervezésénél javasolni fogja a közgyűlésnek, hogy a főiskola támogatásának megállapításakor új programpontként szerepeljen a parlagfű elleni küzdelem.
"Ha a mintaprogram eredményeket hoz, akkor az akár országosan is alkalmazható lesz nemcsak a közterületeken, hanem a mezőgazdasági területeken is" - hangsúlyozta a városvezető.