Különösen érdekes a homoszexuálisok kapcsolatát érintő rész. Jól emlékezhetünk Ferenc pápának tavalyi, riói látogatását követően elhangzott szavaira. "Ha valaki meleg és az Urat keresi, ki vagyok én ahhoz, hogy ítéletet mondjak róla? Mindannyian a testvéreink.
Az elveszetteknek segíteni kell" - fogalmazott akkor a pápa, aki arra kívánt rávilágítani: az egyház tanításának üzenete a diszkriminációra való ösztökélés helyett az elesettek, rászorulók társadalomba integrálásának elősegítése lenne, azaz szeretettel egyengetni mások útját.
Ezt a gondolatot tükrözi vissza a "Vita utáni jelentés" is, amely nem "betegeknek", "elhajlóknak" bélyegzi a saját neműekhez vonzódókat, a homoszexualitást pedig - XVI. Benedek emeritus pápával szemben - nem "anomáliának" nevezi. Kimondja: az egyháznak "befogadó otthonnak" kell lennie számukra. Bár továbbra is szigorúan nemet mond az egyneműek házasságára, beszél az azonos neműek kapcsolatának "pozitív aspektusairól".
Kifejti azonban azt is, az egyház nagy figyelmet fordít az egynemű párokkal együtt élő gyermekekre, akik jogait "mindig előtérbe kell helyezni". (Ez utóbbi megfogalmazás mintha szó szerint Ferenc pápától származna.) A szinódus egyik elnöke, Luis Tagle fülöp-szigeteki bíboros hétfőn közölte, még messze nem végleges a dokumentum szövege, vagy ahogy fogalmazott, a "dráma folytatódik".
Erdő Péter a szöveg bemutatásakor elismerte, hogy bírálatot is megfogalmaztak a dokumentummal kapcsolatban: 41 hozzászólásból 15-ben módosításokat javasoltak, vagy bizonyos megfogalmazásokat tartottak hiányosnak. Bár a főpapok rendre tagadják, hogy ádáz viták zajlanának a főpapok között, a sajtónak adott nyilatkozatokból azért kiderül, milyen mélyek az ellentétek a haladók és a konzervatívok között.
Elsősorban a homoszexuálisokkal kapcsolatos megfogalmazások váltották kik a konzervatívok haragját. Kemény bírálatot fogalmazott meg a dokumentummal szemben Stanislaw Gadecki poznani érsek, a Lengyel Katolikus Püspöki Konferencia elnöke a Vatikáni Rádióban. Az Erdő Péter által ismertetett szöveget egyenesen "elfogadhatatlannak" nevezte nyitottsága miatt. Mind fogalmazott, a lelkipásztori feladatnak a "családok védelmének kell lennie, s nem arcul kell csapni őket".
A szinódus egyik moderátora, a tradicionalista Raymond Leo Burke wisconsini érsek, aki még a konzervatívok szemében is szélsőségesnek számít, úgy vélte, "manipulálják" a szinódusról kiszivárgott információkat. Az egyház tanítását nem lehet újratárgyalni, a "hitről nem lehet szavazatokkal dönteni" (utalván arra, hogy szavazással határoznak a végső szövegről).
Hasonlóképpen nyilatkozott a másik közismerten konzervatív moderátor, Wilfrid Fox Napier dél-afrikai bíboros, aki úgy vélte, a média "rosszul értelmezte" a hétfői dokumentumot. Raymundo Damasceno Assis portugál bíboros sem tagadta a konzervatívok merev ellenállását. A Vatikáni Rádiónak elmondta: a nyitást ellenzők attól tartanak, hogy a liberálisabb intézkedések nyomán a tanítás is változni fog. Mint mondta, ő azonban nem fél ettől.
Christoph Schönborn bécsi érsek elárulta, már annak kapcsán is bírálatok hangzottak el, hogy a közbülső jelentést is nyilvánosságra hozták. Ám utalt arra, hogy ezt az utat követték a korábbi szinódusok alkalmával is. Az osztrák bíboros a Corriere della Serának azt is elmondta, tisztelni kell azokat a homoszexuális párokat, akik hűségesek egymáshoz.
A pápa ugyan nem szólalt fel a szinódus ülésein, de a Szent Márta házban elhangzott prédikációjában utalt arra, veszélyes a tanításhoz való túlzott ragaszkodás, mert ezzel nem válnak nyitottá az "Isten általi meglepetésekre". Utalt arra, hogy Krisztust sokan saját korában is különösnek, veszélyesnek tartották. A következő napok roppant izgalmasak lesznek. Kiderül, Ferenc pápa megnyer-e egy fontos csatát a konzervatívok ellen.