Gőgös Zoltán;Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal;Palkovics Péter;

- Tisztogatás a hivatalban

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) elnökének, Palkovics Péternek szeptemberi lemondását követően a napokban távozott a hivatal két elnökhelyettese, a sajtófőnök és két munkatársa is - közölte a Népszavával Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese. Lapunk úgy tudja, hogy az uniós pénzek kifizető ügynökségénél bizalomvesztésre hivatkozva váltak meg a hivatal vezető munkatársaitól. 

Palkovics lemondásában szerepet játszhatott a tavaly kirobbant, különböző sárvári cégek által jogosulatlanul igényelt területalapú támogatással kapcsolatos csalási ügy, valamint a nem megfelelő módon felhasznált uniós források, amibe az MVH egyik magas beosztású vezetője is belebukott. Legalábbis akkor erre hivatkoztak. Információink szerint azonban emellett az is szerepet játszhatott Palkovics távozásában, hogy őt a korábban a kormányfő szűkebb köréhez tartozó Nyerges Zsolt embereként tartják számon.

Gőgös Zoltán úgy vélte, bár sok jogos kritika is érte a hivatalt, mégis óriási zavart okozhat, ha az új uniós költségvetési ciklus indulásakor távozik három felsővezető is.

A szocialista politikus hangsúlyozta, ha nem tud a szaktárca valós magyarázatot adni a távozásukra, akkor feltételezhető, hogy a szaktárca szándékosan késleltette a zöldség-gyümölcs termésnek, az orosz ellenszakciók miatti kivonási támogatásról szóló rendelet megjelentetését. Arra hivatkozva, hogy kirúghassák a vezetőket, holott a késve kiadott rendeletet követően a hivatal munkatársai még hétvégén is dolgoztak, azért hogy összegyűjtsék az igényeket. Mivel Brüsszel "érkezési sorrendben" fogadta be a támogatási igényeket, a magyar gazdáknak ebből már nem jutott.

Elfogadhatatlan, hogy fideszes belső viták miatt négymilliárd forinttól esnek el a magyar termelők - jegyezte meg az MSZP elnökhelyettese. Gőgős Zoltán azt mondta: a hírek szerint a vezetőknek azért kellett menniük, mert "Nyerges-Simicska emberei" voltak.

Szeptemberben 19-én a Népszava már egyebek mellett feltette azt a kérdést, hogy: "Palkovics Péter lemondása után hányan távoztak és milyen posztokról az MVH-ból?

Akkor a szaktárca azt válaszolta: "Kérjük a sajtó munkatársát, hogy ne üljön fel minden információnak, ugyanis sem az MVH-ból, sem az FM-ből nem történtek elbocsátások". Információink szerint, amikor kérdésünkre megérkezett a cáfolat, az érintettek már kézhez kapták felmondólevelüket.

Az MSZP elnökhelyettesének bejelentése után ismét megkerestük a szaktárcát, illetve az MVH-t, hogy voltak-e elbocsátások, vagy sem, de lapzártáig egyiktől sem érkezett válasz.

Befejeződtek az idei választások, véget ér a kormányzat rezsiharca – állítják szakértők. A távhődíjak október elején végrehajtott 3,3 százalékos mérséklése is csak politikai kampányfogás volt. Egy átlag család ugyanis havonta csak néhányszáz forintot takarít meg a tarifavágással. A lépés azonban társadalmi szinten hozzávetőleg hatmilliárd forint plusz költséget jelent.