Görögország;Macedónia;név;

- Mi lesz Macedónia új neve?

Ha áttörés nem is, talán némi előrelépés várható a Macedónia nevével kapcsolatos vitában. A Szkopje és Athén között a témában közvetítő ENSZ-megbízott, Matthew Nimetz ugyanis új javaslattal kíván előállni – jelentette a Kathimerini című lap. Ennek értelmében az országot „Felső Macedóniai Köztársaságnak” neveznék. (Görögországban létezik Makedónia országrész.) A görög külügyminisztérium azt közölte, egyelőre nem kaptak hivatalos értesítést a javaslatról. 

Nimetz legutóbb júliusban járt Athénban és Szkopjéban, s reményét fejezte ki, hogy sikerül mindkét fél szempontjából elfogadható módon lezárni a névvitát. A múltbéli tapasztalatokból kiindulva azonban ez nem ígérkezik gyors folyamatnak, hiszen több mint két évtizede megoldatlan konfliktusról van szó. Görögország területi követeléseket lát a Macedónia elnevezésben. Szkopje ugyanakkor nem hajlandó elfogadni a görög módosítási javaslatokat, mert úgy véli, ez az ország identitása elleni támadás. Az ellenállás másik oka, hogy Görögország szerint a szláv ajkú macedónoknak semmi közük sincs Nagy Sándor örökségéhez. Kiro Gligorov egykori macedón elnök 1993-ban elfogadta azt a javaslatot, amely szerint ideiglenesen Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság (FYROM) lesz az ország neve. Ezzel a feltétellel vették fel Szkopjét az ENSZ-be.

A kérdésben egyik fél sem volt hajlandó engedni. A vita odáig fajult, hogy Athén 2008-ban megakadályozta Macedónia NATO-tagságát.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságára kerül a szlovák állampolgársági törvény – írta a pozsonyi Új Szó. A Híd már készíti a beadványt, közölte a párt képviselője, Gál Gábor. Szerinte abból lehetne kiindulni, hogy a szlovák állampolgárságukat elvesztett embereknek a szlovák törvények már nem garantálják a családi- és magánélethez, valamint a bírósági védelemhez való jogukat. „Olyan jogi esetet kell ugyanis találnunk, amellyel bebizonyíthatjuk, hogy az állampolgársági törvény által sújtott személyeknek sérültek azon jogai, amelyeket az európai Emberi Jogok Európai Egyezménye garantál” – magyarázta Gál.