Helyszíni tudósítások arról számoltak be, hogy több szélsőjobboldali, nacionalista csoportosulás hívei részt vettek az erőszakos megmozdulásban, többek között a Majdanon is főszereplő Szvoboda párt szimpatizánsai, a téli tüntetéseket erőszak irányába elmozdító, azóta méginkább megerősödött Jobboldali Szektor aktivistái, és feltűntek Dmitro Korcsinszkij Testvériség nevű neonáci szervezetének tagjai is, saját zászlajuk alatt. Tizenöt rendőr sérült meg, 36 személyt vettek őrizetbe.
Elégedetlenségüket az váltotta ki, hogy az Ukrán Felkelő Hadsereget (UPA) hetedik nekifutásra sem ismerte el a parlament a második világháború olyan résztvevőjeként, amely Ukrajna függetlenségéért és szabadságáért harcolt. Az időzítés nem véletlen. Október 14-e a Szűz Mária oltalmának, s egyben az UPA 1942-es megalakulásának napja.
A parlament huzakodása pedig annak köszönhető, az UPA történelmi megítélése máig vitatott, mert a partizánsereg igaz ugyan, hogy a háború vége felé már egyszerre harcol a német és a Vörös hadsereg ellen, de kezdetben nyíltan együttműködött a nácikkal. Ugyanakkor tegnap Petro Porosenko államfő rendeletet adott ki, amelyben a szovjet múlttal való szakítás jegyében a haza védőinek napját február 23-ról október 14-re helyezte át.
Ezzel új ünnepet hozott létre "az Ukrajna függetlenségének és területi egységének védelmében tanúsított férfiasság és hősiesség, a katonai hagyományok és az ukrán nép győzelmeinek tiszteletére, valamit a hazafias érzelmek erősítése érdekében". A február 23-i ünnepet pedig, amely egyben a Szovjet Hadsereg és a haditengerészet hivatalos ünnepe volt, Ukrajnában pedig a haza védőinek napja, eltörölte.
Elemzők már korábban figyelmeztettek, hogy az ukrán társadalomnak reformok és tartós rendezés hiányában egy újabb forradalommal kell szembenéznie és figyelmeztettek a szélsőségek megerősödésének veszélyére is. A tegnapi megmozdulás is ezt látszott igazolni, a tüntetők ugyanis azt kiabálták, hogy "forradalom" és "szavazz!". Nem a közelgő előrehozott választáson való részvételre buzdítottak, hanem a parlamentet sürgették az UPA elismerésére.
A Szvoboda cáfolta, hogy köze lenne a történtekhez, Oleh Tyahnibok pártelnök a parlamentben újságíróknak nyilatkozva provokációnak nevezte az incidenst, és azt állította, hogy az erőszakos megmozdulás a Vlagyimir Putyin bizalmasaként ismert oroszbarát ukrán politikus, Viktor Medvigycsuk "embereinek műve".
Putyin eközben azzal vádolta meg a nemzetközi jogvédő szervezeteket, hogy szemet hunynak az alapvető emberi jogok durva megsértése fölött Délkelet-Ukrajnában. Ma tervek szerint Milánóban találkozik az orosz és ukrán államfő.