Dallas;Ebola-fertőzés;

- Ebola - Túlélőtől kapott vérplazmát a dallasi nővér

Vérplazma-transzfúziót kapott az ebolás beteg ápolása közben megfertőződött dallasi nővér, a donor egy olyan orvos, aki túlélte a betegséget - közölte kedden az amerikai média.

A 26 éves, Amerikában letelepedett, katolikus vietnami családból származó Nina Pham nővér Kent Brantly doktortól kapott vérplazmát, aki a Samaritan's Purse (a szamaritánus erszénye) elnevezésű protestáns nemzetközi segélyszervezet munkatársaként kapta el az ebolát Libériában. Brantly kísérleti gyógykezelést kapott és a vírus leküzdése után három embernek adott vérplazmát, köztük Phamnak.

Az orvos szívesen lett volna donorja a múlt szerdán elhunyt Thomas Eric Duncannek is, ám a vércsoportjuk nem egyezett meg.  

A dallasi nővér egyike annak a mintegy 70 egészségügyi alkalmazottnak, aki részese volt az Egyesült Államokba ebolásan érkezett Duncan megmentéséért folytatott küzdelemnek. A libériai férfi az elkülönítőben való elhelyezése előtt további 48 emberrel érintkezett, akiken azonban nem mutatták ki a betegséget.

A járvány ügyében kedden New Yorkban összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa.

Shaun Donovan, a Fehér Ház költségvetési igazgatója levélben sürgette a képviselőház közbeszerzési bizottságától, hogy gyorsítsák meg a Pentagon által az ebola elleni harchoz igényelt 1 milliárd dollár folyósítását, beleértve azt a 250 millió dollárt is, amit eddig még nem hagyott jóvá a kongresszus. Donovan kedden nyilvánosságra hozott üzenete szerint a pénz apránként történő átutalásának következtében lelassulhat a járvánnyal szembeni amerikai fellépés és megnövekedhetnek a költségek. 

Az amerikai törvényhozás a múlt héten 750 millió dollárt hagyott jóvá az ebola elleni nyugat-afrikai katonai akcióra.

Joël Pommerat A két Korea újraegyesítése című darabjának magyarországi ősbemutatóját - a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivállal közös bemutatót - Máté Gábor rendezésében láthatja a közönség pénteken a Katona József Színház nagyszínpadán.  Az előadás nem a politikáról szól, nem Koreáról és nem is Magyarországról. Mindenhol és mindenkire érvényes, egyszerre tragikus és komikus szituációkat mutat, egy francia újság "az emberi kapcsolatok fanyar kaleidoszkópjának" nevezte. A képre kattintva galéria nyílik!